View Single Post
Eski 01-03-2017, 00:16   #1
Querqus
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-12-2016
Querqus / Bahçe

Sayın site sakinleri arazimi tam iki ay önce aldım. 1700 metrekare tam vsfıyla tarla olarak geçen bir alan. Niyetim kendi üretim emellerimi yerine getirmek. Kesinlikle "organik", "natural" "geleneksel" "köy bahçesi" gibi iddiam yok. Amacım ben ne diktiysem onu elde etmek.

Bahçenin bulunduğu şehir : Tekirdağ

Bahçenin büyüklüğü : 1700 metrekare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Rüzgara açık, ikliminin ( Trakya) yağış ve güneşlenme özelliklerine sahip.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 8b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb): Tarım arazisi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?: Aktif kullanımlı tarla.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?: 22.12.2016 da maliki ben oldum.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?: hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Diktörtgen boş tarla.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Sadece ven ve traktör sahibi çiftçi abimiz.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?: yok

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Bildiklerimi üretmekş yenileri denemek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : boş. Sınırda bir küçük karaağaç var.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?:Yaz sebzeleri.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Kullandığım tohumların bir kısmı atalık tohum. Onlarla üretim yapıyorum. (eski bahçemde)

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Şimdilik taşıma.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damlama olmazsa olmaz.

Toprak özellikleri : kumlu yapıya yakın bir toprak.

Kompost yapıyor musunuz? : Denemedim hiç.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?: Bu yeni. Eskisinde çok.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?: Sadece yaprak bitine ilaç kullandım şimdiye kadar.

Bahçeniz organik mi?: Değil

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?: Toprak analizine göre; kimyasal, ahır gübresi pellet (yarı organik madde yarı npk içeren) gibi gübreler.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Eski bahçemde yoktu. Bur da daha kontrol yapmadım.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?: Damlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?: sağ, sol tarla ön yol. Rakım 400 civarı (hatalı olabilir). Vernelizasyon adına sıkıntı yok. Yeteri kadar soğuklama oluyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Bahçemi almak.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :İş icabı 5 yıla 1

Düzenleyen Querqus : 03-03-2017 saat 00:29 Neden: sorular eklendi
Querqus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön