View Single Post
Eski 27-02-2017, 21:12   #12
hosseda
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
kıymalı su böreği

Hafta sonu bahçeye gidemedim. Budama ve temizlik işleri de bitti, tohumları ekmek için vakit erken dedim dinleneyim bu hafta diyerek tembellik yaptım. Ancak öğlene doğru boş oturmaktan sıkıldım ve bir müddettir nette okumakta olduğum su böreğini yapmaya karar verdim.
İç malzeme olarak kıyma kullandım. Soğan ile kavurduğum kıymaya son noktada az tuz ve bolca maydanoz ekledim.

4 yumurta kırdığım kaba tuz ilave ederek un ve su ile normal sertlikte hamur elde ettim. Hamuru dinlendirdim bir saat kadar. Sonra bezle örtülü hamurdan kopardığım parçalarla beze yaparak hamuru açmaya geçtim. Önce tepsiyi erittiğim tereyağ ile yağladım ve ilk açtığım büyükçe hamuru dibe yaydım. Kaşık yardımıyla hamuru yağladım. İkinci hamuru açtım. Ocakta kaynattığım tenceredeki suya biraz tuz attım bir iki çay kaşığı kadar da z.yağ ilave ettim. Hamuru bu suya bıraktım bir iki dakika sonra kevgirle alarak soğuk su ile dolu kaba bıraktım ( bu noktada hamurlar parçalandı ve demoralize olarak bırakacaktım ki parçalanmanın hiçbir menfi etkisi olmayacağını düşünerek parçaları alttaki sağlam hamur üzerine elimle aça aça serdim.). İkinci hamurda da aynı olayı yaşadım ama çözülmeden devam ettim. Neticede alttaki ilk hamur serilen parça hamurlarla görülmez oldu. Kıymayı bu parçalanmış haşlanmış hamurların üzerine serdim. Sonra gene hamur açarak haşlamaya ve soğuk şok sonrası parçalanmış hamur parçalarını iç malzeme üzerine sermeye devam ettim. Bu arada aklıma geldikçe kaşık ile tereyağdan aralara sürmeyi ihmal etmedim. İç malzeme iki hamur ile güzelce kaplandı. Bu defa son hamuru açarak suya sokmadan onunla böreğin üzerini kapadım. Kalan tereyağ ile son hamurun üzerini yağlayarak tepsiyi fırına sürdüm. Fırın 180 dereceye ayarlanmıştı. Yaklaşık 1,5 saatte börek pişti. Hanım dışarıdaydı gelince inanamadı. Börek gayet güzel bir su böreği oldu ancak bu böreği bahçede maltızın üzerinde kömür ateşinde pişirerek yapma planım var o zaman başka bir başlıkta onu anlatırım nasipse.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön