View Single Post
Eski 24-02-2017, 09:08   #20
Asoo
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
"Bu ustalar beni kanser edecek."

2017 yazında ev yaptırmayı düşünen bir adam bu başlığı görünce, hele hele gelecek zaman da kullanılmışken, ne düşünür?

Fena halde üstüme alındım.

Allah'tan Sayın Hosseda farklı bir görüş beyan ederek bir nebze olsun ferahlattı beni.

Ben de yıllarını inşaat sektöründe geçirmiş biri olarak genel kanaate katılsam da, istisnaları görmezden gelmemek, hatta istisnaların rol model olabilmeleri açısından desteklenmesi taraftarıyım.

Bir örnekte benden olsun.

Mutfağımdaki şofbeni balkona çıkartmak için bir tesisatçı ile anlaştım. Meslek grubuna karşı duyduğum derin hisler sebebiyle, daha bu anlaşmaya niyetlenirken sinirlerim gerilmeye başlamıştı.

Daha işin başında usta hiç beklenmeyen bir şey yaptı. Sözleştiğimiz gün ve saatte işe başladı.

Zaten ufak bir iş olduğundan kısa zamanda da bitirdi. Ben uğurlamaya hazırlanıyordum ki tesisatı süzmeye başladı.

"Yok, yok olmadı şurası duvara tam paralel olmadı, ben bunu düzelteceğim." dedi.

Ben "Benim gözüme batmıyor uğraşma." dediysem de dinletemedim.

4-5 bağlantıyı söküp bir boruyu kısalttı, sonra yeniden monte etti.

Tekrar baktı.

"Sen beğenirsen beğen. O beni ilgilendirmez. Benim yaptığım işe, kazandığım ekmeğe saygım, kusurlu gördüğüm şeyi düzeltmemi gerektirir." dedi.

Not: Usta Bulgaristan muhaciriydi. Bulgaristan muhacirlerinden tekniği ve iş ahlakı yüksek ustalara rastlamışımdır.

Not2: MYK yerine, Ahilik teşkilatını tercih ederim.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön