View Single Post
Eski 18-02-2017, 00:32   #7
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 11-02-2007
Şehir: İzmir
Mesajlar: 1,130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loving Mesajı Göster
Çok teşekkürler evet bahsettiğiniz türler su bitkileri ama akvaryumlar için su altında yaşamaya maniple olduklarından su dışında ölüyorlar su dışındaki hayata alıştırılmışta bulamadım hiç.

Çiçekçi kalmadı gezmediğim ama hepsi bi haber

Yurt dışında ise her yerde var tabi çıkma durumu olmadığından elim kolum bağlı sanırım TR birinin getiriip üretmesini bekleyeceğiz
Aslında su bitkileri hakkında yanılıyorsunuz. Eledoa, Aponogeton türleri gibi tamamen su altında yetişmesi gereken bitkiler dışında kalan (mesela Anubias türleri gibi) su dışında yaşarlar. Hatta, üretimini yapan firma, su dışında(emers) daha hızlı büyüdükleri için bitkileri su dışında ama oldukça nemli koşullarda yetiştirirler. 40-50 litrelik cam bir akvaryum alın. Bitkileri bir kütük veya kaya üzerine tutturun (matkapla delik açıp bitkileri misina ile bu kaya ve kütükler üzerine bağlayın. Bir adet ultrasonik nemlendirici cihaz alın SİNBO SAH-6107 HAVA NEMLENDİRİCİ | Teknosa Alışveriş Sitesi - Herkes İçin Teknoloji Bunun çıkış yaptığı ucu çıkartıp yerine kalın bir hortum takın. Hortumun ucunu akvaryumun içerisine yerleştirin. Akvaryumun üzerine bu hortumun girebileceği genişlikte uyuk açılmış bir cam ile örtün. Günde bir kaç defa çalıştırmanız bitkiler için gerekli nemi sağlayacaktır. Bu yöntemle bitkiler kurumaz.
Orkideler için referans verdiğim Avustralyalı üreticiden doktora eğitimim sırasında ve sonrasında steril tüp içerisinde yavru orkide bitkileri almışlığım vardır (en son geçen yıl almıştım). 3-4 steril tüp, gümrüğe takılmadan elinize geçiyor. Yalnız, dikkat etmeniz gereken şey bahar ve sonbahar aylarında bitkileri getirtmeniz. Aksi durumda kışın soğuktan, yazında sıcaktan ölürler.
Türkiye'de satışı yapılan pek çok bromeliad türü var: Neoregelia caroliane, http://www.plantistanbul.com/Plantis...ne,PR-276.html Tillandsia http://urun.n11.com/ev-bitkisi/meyve...ida-P157997438 vriesea https://www.yalovasufidan.com/arama?filter_name=vriesea


Düzenleyen Doku_Kültürcü : 18-02-2017 saat 01:08 Neden: Düzeltme
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön