View Single Post
Eski 12-02-2017, 10:24   #25
dongyul
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimes Mesajı Göster
Bende bu yöntemi domates ve biberlerin biraz daha erken olgunlaşması için kullanmayı düşünüyorum. Bu sene deneme amaçlı birer sıra 15-20 fide olacak. Eskisehir 7a zone bölgesinde. Normal fide dikimi Mayıs ayının ilk haftası yapılıyor. Hatta geçen sene ilk hafta don olduğu için ikinci haftaya kalmıştı. Domatesleri toplamaya Ağustos başında başlamıştık. Bunu erkene çekmek için tünel seralara dikim ne zaman başlanabilir?

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sayın ibrahimes; İlk olarak tünel seranızı dikimden 3 4 hafta önce kurmanızı ve toprağını hazırlamanızı öneririm çünkü bu sayede toprak kendine gelecek aşırı su uzaklaşarak yani toprak ısısı artacaktır... Tünel seralarda temel mantık toprak ısısını arttırmaktır... Tünel seranızı kurduktan sonra dikim işleminizi yapabilirsiniz...

Ben İzmitte hemen hemen deniz kenarına çok yakın yerde yaşıyorum ve o yüzden tünel sera dikimlerimi mart son haftası veya nisan ilk haftası yapıyorum tamamen o an ki durumlara bağlı...

Sizin oralar hava durumu açısından buradan en az 3 4 hafta sonra ısınır...

Benim düşünceme göre Nisan ortası ve sonu tünel sera ekimleri yapılabilir...

Tünel seraların havalandırmaları kuzeyden gelen soğuk rüzgarlara açık olmamalı yoksa fideleriniz soğuk rüzgar deneniyle zarar görebilir... Havalandırma delikleri üst kısımdan ve ya yandan olabilir...

dongyul Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön