View Single Post
Eski 10-02-2017, 11:30   #2854
fledglingp
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2016
Herkese merhaba ben de, bana hediye gelen orkide ile anlaşmaya çalışan bir acemiyim soruların çoğu sahibi gibi. Öğrendiğim bakım kurallarına oldukça dikkat etmeye çalıştığımı zannediyorum ama daha öncesinde zaten bir yaprağım gayet sağlıksız görünüyordu ama bugün bakarken, diğer yaprakların da sağlıksızlaşmaya başladığını farkettim. Bana geldiğinde deli gibi sulamışlardı, kökleri felaket haldeydi, o yüzden üstünde çiçekleri çok durmadı. Çiçekleri dökülünce 3 boğum sayarak budamıştım. Şimdi yeni çiçeğe yelteniyor sanırım ama yapraklar sağlıklı görünmüyor. Sorunun tam olarak neden kaynakladığını tecrübesizliğimden anlayamadığımdan sizlere danışmak istiyorum. Bu orkide ne istiyor? (Sabah güneşini alan bir pencerenin hemen kenarında değil ama biraz önündeki sehpada duruyor, ama Ankara bu mevsimde pek de güneşli değil malum ) Bir sıra fazla suladığımı farkederek -iki** hafta evde olmayıp döndüğümde çiçeği daha sağlıklı bulunca anladım ) - sulamayı azalttım. Öncesinde daldırma yöntemiyle kuruduğunu zannettiğimde suluyordum ama bunu yapmayı bıraktım. Başka da neden olabileceğini anlayamadım. Kökleri iyi duruyor gibi bence ama yaprakların bu halde olması beni endişelendirdi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen fledglingp : 10-02-2017 saat 11:34 Neden: **bir değil iki hafta
fledglingp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön