View Single Post
Eski 31-01-2017, 16:22   #1
Hellmarch
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 03-11-2013
Şehir: Kocaeli
Mesajlar: 46
Tarımsal Sit Alanı

"Bakanlar Kurulu’nun Bazı Ovaların Büyük Ova Koruma Alanı Olarak Belirlenmesine İlişkin Kararı, Resmi Gazete’nin 21 Ocak 2017 tarihli mükerrer sayısında yayımlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızla geliştiği ovaları, büyük ova koruma alanı olarak belirlendi. Kararın eki listede yer alan haritalarda, Bakanlık tarafından belirlenen ovaların adları ve sınırları gösterildi.

Ovaların sınırları içerisinde yer alan onaylı planlı alanlar ile Kararın yayımı tarihi itibariyle ilgili mevzuatı uyarınca tarım dışı kullanma izni verilmiş olan alanlar, söz konusu hükmün kapsamı dışında olacak.

Karara göre, büyük ova koruma alanı olarak belirlenen 141 ovanın bulunduğu iller şöyle:

Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Ankara, Ardahan, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bingöl, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İzmir, Kars, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kütahya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şırnak, Tokat, Uşak, Van ve Yozgat."
Balıkesir/Altınova' da 3 yıl önce satın aldığım 5 dönümlük bir tarlam var. İleride buraya bir bağ evi yapmayı düşünüyordum. Fakat bu kanunla birlikte böyle bir şandım kalmamış gibi görünüyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgisi olan var mı? Bu kanunla birlikte araç-gereçler için dahi depo yapamayacak mıyız?

 
Hellmarch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön