View Single Post
Eski 29-01-2017, 18:20   #51
heyyamola
Ağaç Dostu
 
heyyamola's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-02-2009
Şehir: Kayseri
Mesajlar: 2,532
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sayın Heyyamola kayserinin iklimi sert olsa da patlıcan yetisiyor anladıgım kadarıyla..orada yetisirse burada da olmalı..Ve cevremde sorduklarım burada patlıcan olmuyor diyor.Ben yinede iki senedir deniyorum.Sebzelerden cimlendirme de basarısiz oldugum tek sebze patlıcan diyebilirim...fidesini alıp diktigimde gelisimi iyi oluyor boylanıyor ama meyvesi olmuyor..sebebi ne olabilir ki? Bilgisi olan arkadaslar yardimci olursa sevinirim...
Kayseri'de patlıcan yetişiyor. Hatta Kızılırmak kenarında kurulu Yemliha kasabasında Yamula Patlıcanı ismiyle bilinen çeşit 40 yıldan fazladır ticari olarak yoğun şekilde yetiştirilir. Şimdiye kadar yetiştirdiğim çeşitler içinde en verimlisi budur. Yöremizden çıkmış ve yıllar boyunca bu iklime uyum sağlamış olması bunda etkilidir. Siz de yörenizde yetiştirilen en verimli çeşidi öğrenip, öncelikle onu yetiştirin.

Patlıcan çimlenme için yüksek sıcaklık istiyor. İdeal çimlenme için toprak sıcaklığı 30 derece... 20 derecede 15 günde, 25 derecede 10 günde, 30 derecede 5 günde çimlenebiliyor. Çimlendikten sonra da gelişebilmesi için, domates ve bibere göre daha sıcak bir ortamda bulunması gerekir. Büyümede etken olan gündüz sıcaklıkları değil, gece sıcaklıklarıdır. 8 derecenin altındaki gece sıcaklıklarında hiç gelişme olmaz diyebiliriz.

Domates, biber ve patlıcanı aynı ortamda yetiştirecekseniz, toprak sıcaklığının 25 dereceye ayarlanması idealdir. Bu ortamda domates yaklaşık olarak 5 gün, biber 10 gün, patlıcan 12 günde çimlenecektir.

Bölgemizde tohum ekiminden bahçeye şaşırtma arasında geçen süre;
Domates için 45-60 gün
Biber için 60-75 gün
Patlıcan için 75-90 gün

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön