View Single Post
Eski 26-01-2017, 16:18   #40
MaynaVira
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
İçine taş doldurup hazırda beklettiğim saksıya, temizledikten sonra yıkayıp süzdüğüm toprak harcından koydum bir miktar.
Nihayet bitkiyi yeni yurduna yerleştirdim ve köklerin etrafını doldurmadan önce de fotoğraf çektim.

Taşlarla ilgili 3D kuralından bahsetmiştim. Bir terfi kararı aldım ve kuralı 4D olarak güncelledim.
Fotoğrafta belli olmuyor fakat anlatmaya çalışacağım:
Saksımızın içindeki taşların yükseliği, neredeyse saksı altındaki tabağın alabileceği su yüksekliği ile eşit düzeyde.
(Fazla veya eksik olabilir, ölçmedim doğrusu).

Orkide sulamayı hiç bilmeyen birisi gelse, üstten su verse bitkimize ve tabağın tamamı suyla dolsa bile şanslı sayılırız.
Su ile bitki kökleri veya harcımızdaki ağaç kabukları vs. -taşların yüksekliğinden dolayı- doğrudan temas etmeyecek:
Böylece hem saksı içindeki çürüme, boğulma vb. durumların önüne geçilecek, hem de bitki ortamına nem sağlanacak.

Aşağıda, sağdaki fotoğrafta ise önceki mesajlarda değindiğimiz makas ve maşa, içinde dezenfektan olan bardakta bekliyor.
(Evet, maşa yine pek bir işe yaramıyor).

4D kuralına dönecek olursak;
► Denge, ► Destek, ► Drenaj, ► Doluluk
Farkındayım, pek uymadı "doluluk" kelimesi ancak bizi bir süre idare eder. Bu konuda önerilere açığım.
Not: İngilizce isim koyacak olsam, "draught" (su çekimi) veya "drought" (kuraklık) derdim muhtemelen.

Eklenen Resimler

MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön