View Single Post
Eski 08-01-2017, 13:40   #18
Sûz-i Dilârâ
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Talepleri üyelik tarihi ve mesaj sayısına göre sıralıyorum.

Burada istekte bulunmayıp daha önceden söz verdiğim iki üye de dahil 10 kişiye soğan göndereceğim.

1- günebakan: 2008 - 5325
2- Milla: 2013 - 3008
3- efeege: 2013 - 898
4- yarenimex: 2010 - 651
5- asyaa: 2015 - 592
6- Batı Rüzgârı: 2015 - 236
7- Dutlubahçe: 2014 - 218
8- ibocandan: 2014 - 152
9- önceden söz verilmiş üye
10- önceden söz verilmiş üye

Sayın Dutlubahçe, Batı Rüzgârı ve ibocandan daha geç tarihlerde üye olmalarına rağmen forum içinde daha aktif bulduğumdan mesaj sayısını göz önünde tutmadan öncelik hakkı tanıdım.

Listeye dahil olamayan arkadaşlar kırılmaca gücenmece olmasın lütfen. İlk mesajımda kriterlerimi yazmıştım.

Seçilen arkadaşlar, soğanlar mart'ın 15'inden itibaren dikilecek. Derin saksı, humuslu toprak (bulamazsanız gübre karıştırılmış toprak), bol güneş ve suyunu da ihmal etmeden rahatlıkla yetiştirilebilecek parfüm kokulu, zarif çiçeklere sahip, güzel bir bitkiye sahip olacaksınız.

Çiçekler kokusunu gün batımından itibaren yaymaya başlar. Mest olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Çiçek açtırmakta zorlanırsanız pes etmeyin, soğanlarınıza iyi bakın ve sakın ola gözden çıkarmayın, emeğinize, sabrınıza kesinlikle değecektir.

Bölgenize göre çiçekleri geçtikten sonra hava sıcaklığı -gece için- 10 dereceye geldiğinde sulamayı kesin.

Toprağı kuruyunca saksıyı boşaltıp yavruları da incitmeden kibar kibar soğanları topraktan çıkarın.

Kurumuş yaprakları temizleyin, soğanları bir güzel yıkayın, mantar ilaçlı suda yarım saat bekletip gazete kâğıdı üzerine serin ve gölgede kurutun.

Soğanlar kuruduktan sonra kurumuş kökleri temiz bir makasla kesin ve soğanları kese kâğıdı içinde havadar ve kuru, karanlık bir yerde mart 15'e kadar bekletin.

En az iki ay dinlenecek şekilde bu sulama ve söküm takviminizi kendiniz belirleyin. Unutmayın sümbülteber dinlenme ihtiyacı olan bir soğanlı.

Aklınıza takılan diğer sorular için sümbülteber başlığını baştan sona okumanızı tavsiye ederim.

Ben de yılmadan bu bitkiyi çiçek açtırmaya çalışanlardan biriydim ve ilk dikimimde 1, sonrakinde 3, bir sonrakinde 18 çiçekle başarıyı yakaladım. Aslında yetiştirmesi çok kolay bir bitkiymiş ve acemilik yüzünden gözümde büyüttüğümden başarı oranım düşük oldu.

Şimdilik benden bu kadar. Adreslerinizi özelden gönderirseniz ben de havaların müsait olduğu bir gün ptt kargo ile yollarım inşallah.
Kargolar alıcı ödemeli yollanır.

İtirazı olup da vazgeçenler bildirsin lütfen.

Bu başlıkta paylaşım sona ermiştir.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön