View Single Post
Eski 31-12-2016, 21:37   #27
saleri
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Geçen sene ilk bezelye (yaprak + tane ) denemesini pazardan aldığımız tohumlarla denemiştim.
Uzman Tv den izlediğim şekilde tohumları serp, tırmıkla karıştır, sula . Maalesef sonuç çok yüz güldürücü olmadı. .

Bu sene farklı bişey deneyeyim dedim.

Name:  20161127_150044.jpg
Views: 1347
Size:  69.6 KB

Sarımsakları ektiğim alanın yanını aynı şekilde hazırladım. 27 Kasımda tohumları sıra arası 40 cm sıra üzeri 10 cm olacak şekilde direk toprağa ektim. 1 haftada çimlenmesi gereken tohumlar maalesef yine çimleNEmediler. Sonuç gene fiyasko...

Atalarımız bir musibet bin nasihattan iyidir demiş. Bizde bu başarısızlıklardan dersimizi çıkardık. Araştırdık.

Bezelyelerin hernekadar kış sebzesi olsada ideal çimlenme sıcaklığı 24C imiş.
Tohumlar dışarı ekildiğinden soğuğa maruz kalırsa çok geç çıkıyor hatta hiç çimlenmiyormuş.

Bunun için dışarı ekimin daha erken tarihde yapılmalıymış, sonbahar sonlarında ekim yapılacaksa iç ortamda ekim yapılmalıymış. Ama burada da şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. Bezelyeler şaşırtılmayı sevmiyorlarmış.

Bunun çözümü olarak 2 yöntem gördüm.
1. yöntemde iç ortamda bezelyeleri çatı oluğunda çimlendiriyorlar.

Name:  Adsız 2.jpg
Views: 1220
Size:  47.1 KB

Daha sonra oluklarla bahçeye götürüp kökleri dağıtmadan, kaydırarak toprağa dikiyorlar.

Name:  Adsız.jpg
Views: 1208
Size:  75.4 KB

2. gördüğüm yöntem ise bezelyeleri çözünebilir karton viyollerde çimlendirip sonra dış ortama aktarma.
Evin balkonunda o boyda olukları koyacak yerim olmadığımdan ben 2. yöntemi modifiye ederek denedim.

Name:  Collage_Fotorbezelye.jpg
Views: 1181
Size:  52.3 KB

Evdeki tuvalet kağıdı kartonlarını ortadan ezerek 2 ye katlayıp daireleri kare şeklinde katladım. Peynir kabı 6 taneyi tam aldı.(Aslında tam almasa daha iyiymiş.)

Kabımızı evdeki en sıcak yere koyduk. Bakalım 1 hafta sonra anlayacağız.

Bu arada bezelyelerin şaşırtılmaması gerektiğinin aslında şehir efsanesi olduğu yönünde videolarda mevcut. Fırsat bulursam viyollerede ekim yapıp sonuçları karşılaştırmak istiyorum.

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön