View Single Post
Eski 31-12-2016, 12:48   #25
Mücevher Çalısı
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Benekli Gökova (birnefestoprak)

Name:  Benekli Gökova Bezelye, Pisum sativum.jpg
Views: 1493
Size:  32.3 KB

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum çeşit adı: Benekli Gökova Bezelye, Pisum sativum
Tohum kaç yıldır sizdedir: Bir yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Antalya
Size nereden geldi: ağaçlar.net 2015-2016 Tohum Etkinliğinden Sayın heyyamola
İlk paylaşan: Anatohum 2014 projesi kapsamında Sn. birnefestoprak' dan
Kullanılan gübreler: -
Kullanılan ilaçlar: -
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Yapılmadı. Yakınında başka bezelye yetiştirmiyorum.
Hasat yıl ve ayı: 2017 Ocak
Bitki tipi ve gelişim durumu: Hızlı gelişen sarmaşık yapıda. 1. ay sonunda yan sürgünleri veren, 2. ayda 1 m boya ulaşan, boylu bir bezelye.

Yetiştirme özellikleri:
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Sonbahar ve ilkbahar ayları tohumların ekim zamanıdır. Kolay çimlenir.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Herhangi bir uygulama gerekmez.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Geçirgen ve gübreli topraktan hoşlanır. Toprak kurudukça sulanmak ister. Saksıda-bahçede yetiştirilebilir.
  4. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Meyvesi olgunlaşıp, kuruyup, sarı renk aldığı zaman tohumu toplanır.

Not1: Tohumları henüz hasat etmedim 10-15 güne olgunlaşmalarını bekliyorum. Olgunlaşmazlarsa veya başka bir aksilik olursa gönderemeyebilirim.

Not2: 3 kişi ile sınırlı.

Not3:"İnsan plan kurarmış, kader kıs kıs gülermiş." Evet burada yine espriler uçuştu, kaderin güleceği geldi. Benim göndermeyi planladığım bezelyelerin bir kısmı dalında yeşil kaldı Yine de kişi başına 3 dane olarak 5 (MeyveliTepe, sakagun, Lonicera, Zekoş, bahcedenn) kişiye gönderim yapılabilindi

Düzenleyen Mücevher Çalısı : 17-01-2017 saat 10:39
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön