View Single Post
Eski 18-12-2016, 00:32   #1
kaktüs
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Kaktüs / Bahçe

Sehirde dogmus ve buyumus olmama ragmen, her zaman bahce ve doga ozlemi duydum. Pek cok insan gibi en buyuk hayalim, kucuk de olsa bahceli bir yere sahip olmak ve toprakla ugrasmak olmustu. Bu sansa cok degisik bir sekilde eristim, memleketimden kilometrelerce uzakta.... Su anda hala kendi yerime sahip olmasam da, en azindan toprakla ugrasma sansi yakaladim.

Cevre muhendisiyim, Avustralya'ya tasindigimizda, Conservation and Land Management diye bir bolum okudum. Bolumun ana amaci, Avustralya flora ve faunasini taniyip, disaridan gelen bitki ve hayvanlarin etkilerini en aza indirmek, bozulmus sistemi duzeltmek uzerine idi. Su anda evimin kucuk arka bahcesinde kendi kendine yetecek kucuk bir sebze-meyve alaninin yanisira, dogal faunayi cekecek kucuk bir 'dogal bahce' yapmaya calisiyorum.

Bahçenin bulunduğu şehir : Sidney Avustralya

Bahçenin büyüklüğü : 150-200 metrekare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Cogunlukla gunesli, bazi yillar subtropik iklim, denizden uzak oldugumuz icin tuzluluk yok diyebilirim

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Yabani otlarla sarilmis, calilarin fazla icice gecmis oldugu bir bahce idi

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 3

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Profesyonel yardim almadim.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) kisisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Cimen ve etrafinda cicekler olan bir bahce idi, sebzelik ekledim. Bir kac detay eklemek icin calismalarim devam ediyor

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Kendime ait daha buyuk bir yere sahip olmak ve surdurulebilir tarim yapmak.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Liste uzun, bir sonraki mesajda yer verecegim

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Geleneksel sebze tohumlari, dogal ve yerel bitkiler

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Hoya'larim halen benim icin cok ozel

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Kendi capimda yapmaya calisiyorum

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Eyalette yagis azligi olan sezonlarda, bahceye su kullanimi yasaklaniyor. O donemler haricinde sulama problemi yok

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Malc kullanimi, sebzelik disinda secilen bitkilerin yerel iklime uygun, su ihtiyaci olmayan bitkilerden secilmesi

Toprak özellikleri :
Anaiz yaptirmadim, cok emin degilim

Kompost yapıyor musunuz? : Evet

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Cok... deneme yanilma yolu ile ogreniyorum

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Kimyasal kullanmiyorum. o donemdeki soruna gore ozel cozum bulmaya calisiyorum. sebzelerde arkadas bitkileri kullanmaya calisip, iyi bocekleri de bahceye cekmeye gayret ediyorum

Bahçeniz organik mi? :
3 yildir kimyasal gubre ve ilac kullanmiyorum

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : solucan ve tavuk gubresinden elde ettigim kompost

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : zaman zaman fare sorunu oluyor

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : sehir icinde

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : toprakla ugrasmaya baslamak

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : eskiden olmustum

Eklenen Resimler

Düzenleyen kaktüs : 20-12-2016 saat 03:54 Neden: Fotograf ekleme
kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön