View Single Post
Eski 04-12-2016, 19:19   #1
Mine Pakkaner
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Mine Pakkaner'e soralım

Yeni dönemde bana sorularınız için bu başlığı kullanacağım. Özel mesaj kutum doldu ve bildiğiniz gibi özel mesajla soruları cevaplayamıyoruz.

Öncelikle çok çok elzem bir durum olmadıkça kimyasal ilaç tavsiyesinde bulunmayacağımı söylemek isterim. Bir de ellerinde analiz raporu ve tavsiye olduğu halde yeniden tavsiye arayanlara da bu başlıkta cevap veremiyorum. Analiz raporlarının değerlendirilmesi için başka bir başlığımız var.

Uzun bir süredir birikmiş özel mesajları cevaplayarak başlayalım.

Alıntı:
Araya girip bir not ekleyeyim

Burada soru ve cevaplar karışık olarak yer alacak ve bu bölüm sayfalarca uzayacak.
Soru soranlar, sorularıyla birlikte cevapları da kopyalayıp, ilgili başlık altına yapıştırırlarsa bir hayır işlemiş olurlar

Malina
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kumdereli
...
Çay ocagından Demlenmiş çay artıklarını topluyorum,Saksıdaki biberlerim vs. için nasıl degerlendirmeliyim...
Çay atıklarınızı kompostlayabilirsiniz, enzim yapabilirsiniz, hatta saksı harçlarınızın içine kısmen bu şekilde koyabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mcihan70
Hocam merhabalar;

Vermikompost üretimi için hazılık yaparken C/N oranını 30 yapmak istiyorum.
Malzemeler inek gübresi,kavak talaşı,çay posası kullanmayı düşünüyorum.
...

inek gübresinde 20/1
Talaşta 500/1
Çayı bulamadım.

çayı koymasak da olur.(olur mu?)

hangisinden kaçar birim kullanılması gerekiyor.
Yardımcı olabilir misiniz.
...
Çay koymasanız da olur. İnek gübresini kompostlar da solucana verirseniz talaş koymanız da gerekmez. Sorduğunuz C/N oranı için 30 birim gübreye 0.7 birim talaş koymalısınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön