View Single Post
Eski 29-11-2016, 22:15   #10
Charlaux
Ağaç Dostu
 
Charlaux's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-06-2011
Şehir: Istanbul / Columbus, Ohio (ABD)
Mesajlar: 1,219
Doğanın nimeti olan yağmur yağarken orkidelerime faydalı olabilmem için ekstra bir alan ortaya çıkıyor; bu da yağmur suyu. Geceden kavanozu dışarıya koyuyorum 0,5 litre kadar yağmur suyu elde ettim iki gün içerisinde. 2 litrelik cam su şişesine 1 tane aspirin,3 şişe kapağı kadar oksijenli su karışımını katıyorum oh orkidem için mis gibi ilaç. Özellikle şeçereli türüm olan cornu cervi için (resmini paylaşacağım ne kadar zamandır unutuyorum) içme suyu kullanmaya özen gösteryorum. Diyeceksiniz ki charlaux sende taktın şecereli orkidelere. Ancak her orkideyi sulamak için aşağı yukarı 1 litre suya ihtiyaç oluyor. Evde dört tane orkidenin olması dört litrenin heba olacak olması demek. Dolayısıyla ekstra özen isteyen türlere ekstra özen gösteriyorum. Zaten çoğu market orkidesi nazlı değil ancak spaghnum yosunu sıkıntısı var. Öyle ki yukarıdaki orkidenin kökünde unuttuğum spaghnum yosunu işimi şu an oldukça zorluyor; çünkü orkidelerimi aydınlık yere koyuyorum. Haliyle nem almaları için oldukça özen gösteriyorum ve o su spaghnum yosunu tarafından emildiğinden ortaya sevimsiz tablolar çıkıyor.Spaghnum yosunu özen istiyor,dikkat istiyor ve nüansları var;özel bir faydasıysa bence nemli havayı sağladıktan sonra yok. Dolayısıyla vaktimi ona harcamak gibi bir niyetim yok. Elbette yapı market orkidelerinde kullanılma sebebi suyu tuttuğu için az sulama ve güzel görünmesini sağlama,eve gelince orkidenin hazin sonu ve tekrar markete uğrama

Not 1: Tabii tekrar tekrar belirtmek istiyorum bunlar deneyimlerimce oluşan fikirlerim. Yoksa spaghnum yosunu kullanmayayım diyende var, aspirinde. Ancak benim spaghnumla deneyimlerim hep olumsuzdu;bulmanın zorluğuna girmiyorum bile Sizlerde deneyimlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Not 2: Türkiye'de orkidelerimde orkide besini kullanmıyorum çünkü içerikleri Amerikadaki muadilleri gibi olmuyor pek. Aspirin uygulamasına yeni geçtiğim için yurtdışında orkidelerime bakarken böyle bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Ancak Ocak ayında deneyip bildireceğim.

Yağmur suyuyla alakalı okumalık ilginç bir makale;Orchids:

Aspirin ve orkide : http://www.fivedockorchids.com/Aspir...%20Orchids.pdf


Düzenleyen Charlaux : 04-12-2016 saat 09:55
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön