View Single Post
Eski 29-11-2016, 22:43   #14
dongyul
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Emrahc; yazıp yazmama konusunda tereddüt ettim nihayetinde kendimi yazarken buldum...

Şuan yapraklarla toprak yüzeyine yapmış olduğunuz malçlama yöntemi bana göre hatalı...

İlk hata olarak yapraklar yağış olmadığı dönemlerde kuruyarak çok çok yavaş bir şekilde dekomposite olmaya başlarlar ancak bu süreç çok yavaştır... İkinci hata olarak bu yaprakların üst yüzeyleri kurusa da alt kısımları nemli ve bu nem salyangoz, sümüklü böcek gibi zararlılar için çok güzel korunma barınma mekanı sağlar... Ektiğiniz kıvırcıklar olsun lahanalar olsun bir bir bu zararlılar nedeniyle kaybolur gider...

İlk olarak yapmanız gereken toprağı iyileştirmek bunu da şu şekilde yaparsanız çok güzel olacaktır şahsen ben öyle yapıyorum... O yüzeye yaydığınız yaprak artıkları bir güzel toplayıp kompost kutunuza sıkıştırarak koyun üzerine birazcık toprakla örterek kapatın yaprakların artıkların nemli olduğundan emin olun nemli değilse ıslatabilirsiniz...

Ayda bir kontrol edin her geçen gün çok hızlı bir şekilde yaprakların artıkların dekomposite olduğunu göreceksiniz yaprakların kahverengi tonlu renkleri zamanla siyahlaşacak ve humus oluşturacak...

Daha sonra ilk bahar aylarında nisan mayıs gibi bu dekomposite olmuş artıkları örneğin domateslerin ve ya biberlerin iki sırasında bir sıra olacak şekilde şerit şeklinde sıralar açıp bu artık malzemeyi gömün daha sonra domates ve biberlerinizi dikebilirsiniz... Göreceksiniz eğer bu artıkları toprak yüzeyine sererseniz kuruyup gidecek doğada çözünme yarılanma süresi uzayacaktır ancak benim dediğim gibi yaparsanız domateslerinizin kök kısmında gömülü olan artık malzemeler kökler tarafından sarılmış olduğunu göreceksiniz... Yani demek istediğimiz çok kısa sürede artık malzemelerin toprakta kullanılabilir olmasını sağlamış oluyoruz...

Sizin yapmış olduğunuz serme işi çok uzun süre içinde toprağa dahil olacaktır..

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön