View Single Post
Eski 26-11-2016, 16:23   #15
Taşlıbahçe
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Tutma

• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Kavun, Cucumis melo
• Tohum çeşit adı: Tutma
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 1
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Çanakkale, Kazdağları(güney), rakım:470m
• Tohumun kökeni: Iğdır
• Tohumun geldiği yer: Anatohum Projesi, Sn. Birnefestoprak
• Kullanılan gübreler: Keci gubresi
• Kullanılan ilaçlar: -
• Hasat yıl ve ayı: 2016 Ağustos
• Bitkiye Özel İzolasyon: Diğer kavun çeşitleriyle arasına 40-50 m kadar mesafe koyduk.
• Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay.
• Meyvenin Ayırt Edici Özellikleri: Aşağıdaki görselde ön sıradaki üç kavunu (ağırlıkları 2.2 kg ila 3.1 kg arasında değişiyor) diğer tohumluk bıraktığım kavunlar gibi çatlayana, patlayana veya iyice yumuşayıncaya kadar bıraktım. Çatladıkları zaman da aldım, kestim fakat bu aşamada oldukça yumuşak et dokusu beklerken kütür kütür, sert, şeker oranı oldukça düşük, kendine has aromalı ve ayrıca bir damla suyu akmayan meyvelerle karşılaştım. Tohumlarını da neredeyse elim ıslanmadan etraflarındaki dokuyla birlikte hiç dağıtmadan alıp tabağa koyabildim. Yetiştirdiklerimden ziyade, tattığım hiç bir kavuna benzemeyen, kendine münhasır bir kavun.

Bu çeşit, Sn. Birnefestoprak’ın aktardığına gore meyveler ufakken geleneksel olarak toprağa gömülüyor ve olgunlaşana kadar orada tutuluyormuş.
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Hızlı gelişen, orta sezon başlarında hasada gelip sonrasında meyve büyütemeyen bitkiler gözlemledim.

Name:  tutma1.jpg
Views: 1901
Size:  58.5 KB

Name:  tutma2a.jpg
Views: 1873
Size:  39.7 KB

Name:  tutma3.jpg
Views: 1859
Size:  50.8 KB

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön