View Single Post
Eski 06-11-2016, 17:18   #28
nk_tarim
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beşiktaşlı Mesajı Göster
ısıtma önemli abim fakat bu etapta olmassa olmaz deyil
Merhaba, evet ısıtma faktörü çok önemli, çeşitli ısıtma seçeneklerine bakıyoruz, kurulum maliyeti düşük birini seçeceğiz sanırım...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ksenon bizmut Mesajı Göster
arkadaşlar merhabalar.
bende 180m2 lik bir deneme serası kuruyorum. seram da sadece domates yetiştirmeyi planlıyordum. fakat sizin başlığınızı görünce biranda aklımda şimşekler çaktı ve domates ile çilek bir arada yetiştirilebilir mi diye düşündüm. tabi ki her iki meyvenin de besin tankları ve sulama sistemleri farklı olacak.

seramın ölçüleri 12x15
10 sıra 1 er metre aralıklarla 13 metre uzunluğunda perlitte domates ekeceğim.
her sıraya domatesleri hizalayacak şekilde çilek dikimi mümkün olurmu acaba. çilekler yerden 1 metre yükseklikte olacaklar.
ayrıca seranın içerisinde kalorifer sistemi kuracağım.

son 1 soru daha. arkadaşlar drenaj sistemi için filtre alacağım. fakat perlit poşetinin altına açacağım deliklerden sızan suyu en uygun maliyetle nasıl geri dönüştürebilirim.
Merhaba, sera alanı ve hacim yeterli olacağını düşünüyorsanız, bitkilerin güneş alımlarının olumsuz etkilenmeyeceği bir tasarım olacaksa problem olmaz diye düşünüyorum...

Drenajla ilgili olarak da; drenajın sisteme geri döndürülmesi durumunda kapalı sistem oluşacaktır, yüksek kapasiteli üretimde kapalı sistem kontrolü yüksek seviye teknik takip ve ekipman gerektirir. Küçük ölçekli (benim projem gibi) tasarımlarda kapalı sistem nispeten daha kolay olabilir ancak ben düşünmüyorum henüz...

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön