View Single Post
Eski 06-11-2016, 01:35   #2
birnefestoprak
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Tropical Wave

• Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Biber, Capsicum chinense veya Capsicum baccatum (çiçek yapısına tekrar bakılmalı)
  • Tohum çeşit adı: Tropical Wave
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 2
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Tampa
  • Tohumun kökeni: Porto Riko
  • Tohumun ilk geldiği yer: John Swenson
  • Kullanılan gübreler: Organik bazlı toprak ve gübre
  • Kullanılan ilaçlar: -
  • Hasat yıl ve ayı: 2016 yaz
  • Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Parlak yeşil renge, tropik meyve/elma aromasına, çok düşük acılığa ve gevrek kabuk yapısına sahip meyveler veren yüksek verimli bir çeşit. Esasen Capsicum chinense türüne ait olduğu bildirilmiş fakat meyvelerin çan şeklinden dolayı Chinense baccatum türüne ait olma ihtimali de yüksektir. baccatum olması halinde, Capsicum annuum sınıfına giren genelgeçer biberlerle çapraz tozlaşma ihtimali çok düşüktür.
  • Çeşidin Hikayesi/Tarihçesi: Bu çeşidin tohumları, çoğaltmam için bana Seed Savers Exchange derneğinin sarımsak danışmanı olan John Swenson tarafından 2015 yılında gönderildi. John Swenson da çeşit tohumlarını daha önce burdaki tohum bankasından çıkarmış. Çeşide Türkçe'de Tropik Dalga anlamına gelen adını ben verdim ve tohum kataloğumuza alarak ticari dolaşıma da soktum. Yetiştirecek arkadaşlardan ricam, meyve şekli bakımından hasat boyunca herhangi bir istikrarsızlık olup olmadığını gözleyerek bildirmeleri.

Eklenen Resimler

Düzenleyen birnefestoprak : 06-11-2016 saat 15:11
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön