View Single Post
Eski 04-11-2016, 20:04   #1
Aytekin045
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2016
Aytekin045 / Bahçe, sera

Bahçenin bulunduğu şehir :Sakarya/Hendek

Bahçenin büyüklüğü :150 m2 ev + 2800 m2 fındıklık

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :Marmara ve karadeniz kesişim ılıman sayılan bir iklim

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :Net bilgim yok

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Evimin bahçesi ve yeni aldığım fındıklık

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :Evimin bahçesini Kastamonu'dan Hendek'e tayin aldıktan sonra sıfırdan yaptım.2022'nin son ayında ise uzun zamandır hayalini kurduğum arazimi almak nasip oldu.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :7 yıl

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? :Hayır ama bu işleri yapanlardan çok şey öğrendim

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel):Şahsım yapıyorum

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?:20 metre kare bir sera yaptım.Ayrıca sebze yetiştirmek için bir alanım da var.Fındıklık için henüz bir planım yok.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :Getirebileceğim en iyi şekle getirmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :Şeftali,Erik,Elma,Armut,Mandalina,kumkat,karadut, beyaz dut,nar,vişne ıhlamur,zeytin,lavanta,biberiye,ahududu,böğürtlen, kokulu üzüm,çilek.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :böğürtlen ahududu cinsi bitkiler ve aromatik bitkiler.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :yok

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :evet elden geldiği kadar

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :Su sıkıntısı yok

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? amlama sulama,malç

Toprak özellikleri :Orta derecede diyebilirim.

Kompost yapıyor musunuz? :Evet

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :Evet zaman geçtikçe fikirler çok değişiyor

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :İlaç kullanmıyorum tamamen doğal çözümler üretiyorum.

Bahçeniz organik mi? :Evet neredeyse tamamen köyden bulduğum nesilden nesile aktarılan tohumlar

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :İnek,tavuk,koyun

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :yok

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? amlama sulama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :Evimin olduğu bahçe korunaklı.Fındıklığım ise havadar ve dağlık bir alanda

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :Bahçeli bir ev almak ve fındıklık almak.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :evet

Merhaba arkadaşlar,
Çocukluğumdan beri bahçeye, doğaya ilgi duyuyorum.Hayalimde çok proje var.Şuan meslek gereği Kastamonunun bir dağ köyündeyim.Burada geçici olduğum için buralardan toprak almadım.Kendim aslen Manisalıyım.Buraya atandığımda bahçe tarumar haldeydi burayı değerlendirip küçük bir hobi bahçesi yapmaya karar verdim. Birkaç arkadaşın yardımıyla çeri çöpü temizleyip çetin kış koşullarından ötürü önce sera yaptık.Daha sonra arta kalan yerlere de mevsimine göre ekim dikim yaptık.Bir de organik yumurta tavuk yiyelim diye küçük bir kümes ekledik.Siteyi yeni keşfettiğim için öncesinden çok resim yok ama elimden geldiği kadar öncelerden çekilmiş resimler bulup eklemeye çalışacağım.

Tekrar merhabalar sayfamı güncelliyorum. Siteye ilk kayıt olduğumda yukarıdaki açıklamayı yazmışım onu silmek istemedim. Şimdi duygulanarak o yazdıklarımı okudum geçen sürede kısmen de olsa birçok hedefime ulaştım. Yeni bir şehir yeni bir hayat derken çok zamanlar çok hadiseler geçti. Özellikle sosyal medya yaygınlaşınca bu forum kanımca ihmal edilir oldu. Buradan yapabildiğim kadarıyla bahçemden paylaşımlarıma yeniden devam edeceğim inşallah.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Aytekin045 : 27-01-2023 saat 23:38
Aytekin045 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön