View Single Post
Eski 26-10-2016, 11:12   #9
Nimo4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sculptor Mesajı Göster
Merhaba cam kaplı balkonumda bitki yetiştiriyorum. Acemiyim. Aloe vera bitkimin toprağında minik beyaz top top küf mantar Vs. Ne oldugunu anlayamadığım birseyler kaplamış resimdeki gibi. Toprak ekleyecektim ozaman farkettim. Diğer bitkileri için posetinde Genel Kullanım Humus Katkılı Organik Ürün yazan Torf toprak aldım. Bir de torfsuz orkide toprağım var. Bu ikisini karıştırıp aloe verama eklemek istiyorum. Ama öncesinde bu beyaz topcuklardan kurtulmalimiyim? 2 gündür saksıda çıkardım açıkta bekletiyorum havalansın diyé. Bir de aloe veram eski ve gunesi bir turlu sevdiremiyorum. Hep kahverengine donuyor yapraklar ve kivriliyor guneste. Ben de alissin diye balkonda tutuyorum ama nafile. Kokten yeni fideleri de hep boyle yapiyorum yeni saksıda ama onlar da kararıp buzusuyor aynen resimdeki gibi. Nasıl güneşe alistiracagim. Ne önerisiniz?
benim aloeveralar gübreli bahçe toprağındalar yeni alıp dikmeme rağmen en az 50 yavru verdi hiçbir sorun yok. bu bitkiler hazır toprakları pek sevmiyor. toprağını değişip az miktarda torf ve bahçe toprağı karışımına dikin. bahçe toprağını mikrodalgada 2 3 dk bekletirseniz iyi olur. bu bitkilerinde köklerini falan yıkayın saksısını da çamaşır suyuyla yıkayıp yenidenn ona dikin

Nimo4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön