View Single Post
Eski 16-10-2016, 11:00   #464
Sûz-i Dilârâ
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Ylang ylang tohumu çimlendirmeyle kafayı bozmuş durumdayım. Bu aldığım kaçıncı tohum paketi hatırlamıyorum.

Tohumu çimlendirmeden önce ön hazırlık olarak çay süzgecinin içine koyduğumuz tohumların üzerinden kaynatılıp 10 dk. bekletilmiş su dökmemiz yazıyordu. Bunu yaptım.

Ardından el yakmayacak ılıklıkta suda bir gece bekletilmesi gerekiyor. Daha önce bir kabın içine suyu doldurup içine tohumları atıyordum ama ılık su bir saat olmadan soğuyordu. Bu sefer bunu önlemek için ılık suyu termosa koydum ve tohumları içine atıp kapağını kapattım.

Tohumlar geldiğinde bu sefer nasıl bir saksı ve toprak ve ortam hazırlasam diye düşünüp dururken aklıma tarihten "mezar odaları" geldi. Hani şu krallar için yerin altına yapılan ev gibi mezarlar var ya İnsanın içine girip yatası geliyor

Acaba benim tohumlara da böyle mezar odaları yapsam nasıl olur diye düşündüm ve bu sabah uygulamaya geçtim. Amacım tohumlara havadar bir toprak altı ortam sağlayıp çürümelerini önlemek.

İlk adım olarak bol ponza taşlı+torf+perlit+vermikülit+bahçe toprağından oluşan bir karışım hazırladım.

Toprak saksı seçtim.

Karışımı saksıya döktükten sonra ufak çukurlar açtım ve bu çukurların tabanına ufak ponza taşlarından döşedim. Tohumu üzerine bıraktım.
Name:  IMG_3932.jpg
Views: 700
Size:  73.1 KB

Tohumun etrafına iri ponza taşlarından duvar yaptım.
Name:  IMG_3933.jpg
Views: 669
Size:  72.0 KB

Bu ufak çukuru üzerine ponzalı toprak karışımından koyup kapattım.
Name:  IMG_3935.jpg
Views: 682
Size:  73.2 KB

En sona da kral mezarlarım tam olsun diye iri ponzalardan höyük yaptım, suyu elimle yağmurlama bu taşların üzerinden verdim ve saksıyı kenara aldım.
Name:  IMG_3936.jpg
Views: 645
Size:  72.2 KB

Gerisini tabiata havale edeceğim. Yağmur sularıyla, soğuklarla cedelleşsin bakalım, çimlenecek mi

Not: Pakette 5 tohum vardı, ikisini 48 saat ılık suda beklesin diye termosta bıraktım.

Kaldı dua etmek.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön