View Single Post
Eski 15-10-2016, 09:51   #1524
hamseey
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serfiraz Mesajı Göster
Cevap için teşekkürler. Zayıf olanı kestim ama önce biraz köklensin diye toprağa değil de oda sıcaklığında hazır su doldurduğum bir sürahiye koydum. Bu şekilde sorun olur mu? Dediğiniz gibi normal toprak ile torf karışımı yapıp saksı toprağını yenileyeceğim. Bahçe toprağından kastınız özellikle meyve veya sebze yetiştirilen bir bahçenin toprağı mı, dışarıda evin önünde herhangi bir yerden alacağım toprak olmaz mı?
Suya koyup kökleme için şu fikri verebilirim size. Bende gövdesi çok uzayan difi 2-3 parçaya ayırıp suyun içine koydum. Hatta evde koyacak yer bulamadığım için depo gibi kullandığımız kaprakanlık bir yere koydum onları ve orda 1-2 aya yakın durdular. Tabi gidip sularını kontrol ettim. O karanlık ortamda sadece su içerisinde kalarak bile birer ikişer yaprak çıkardılar ama yapraklar güneş görmediği için beyaz renkte çıkmışlardı. Daha sonra normal bahçeden aldığım toprak torf karışımına diktim ve şimdi gayet sağlıklı büyüyorlar. Saksıya sadece torf dökmek ilerde sıkıntı oluşturuyor. Bitki büyüyüp boylandıkça, torf çiçeği köküne sağlam bir şekilde destek olamıyor. Özelliği olmayan sıradan bir toprakla torfu harman yaparsanız bu karışım işine yarar diye düşünüyorum.

hamseey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön