View Single Post
Eski 10-10-2016, 01:31   #29
Nimo4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metin şayen Mesajı Göster
Sevgili Nimo4 öncelikle sayfanız hayırlı olsun. Malatya da yaşıyorsunuz demek. Oralı mısınız. Gördüğüm kadarıyla normal bahçe toprağı kullanıyorsunuz bu oldukça büyük bir etken çürümeleri konusunda diye düşünüyorum. Çünkü sulama da toprak geçiren olmadığı için kökten çürümeye başlıyor olmalı bitkileriniz ben de benzer bir sıkıntı yaşadım. Sonrasında toprak karışımları ile dikim esnasında da toprağı bastırmadan gevşek hali ile dikmeye mümkün ise saksı ların alt kısımlarına en az 3 santimetre olacak sekilde birtakım malzemeler (çakıl, taş, lav taşı, hatta poliüretan köpük) kullanarak drenaj boşlukları yarattım, ve sulama işini hep alttan yapıyorum. Ondan sonra hiç çürümeye vakası yaşamadım. Şimdilerde oldukça sağlıklı bitkilerim var. Sizinkiler de epey sağlıklı görünüyorlar aslında ama şu toprak olayını acilen çözmelisiniz. Birde kış aylarında sulamamaya dikkat edin. Saygılarımla. Umuyorum ki çok sağlıklı bitkileriniz olur. Hemşehrim. Sağlıklar ve mutluluklar diliyorum size.
Metin Bey çok teşekkürler. Evet Malatyalıyım buranin çiçekçilerini bilirsiniz torftan başka birşey satmıyorlar ben de çelikleri getirince o aceleyle torfla toprağı az da olsa yumuşatıp öyle diktim sonra tutanları başka saksıya aldım. Bazılarının bu şekilde 2 3 kere saksısını değiştim. Tabi o sıralar lav taşı vs bilmiyorum tek bildiğim perlit ) şimdilerde hepsini biliyorum ve ne gerekiyorsa alıp yeniden düzgün saksılara dikmeyi düşünüyorum ama birkaç ay içinde bitkileri bu kadar hırpalamamak için mecburen baharı bekliyorum şu an sıcaklık bazen 5 derece falan oluyor gece o yüzden yeni köklü oldukları için hepsini içeri aldım evde yer kalmadı kaktüs ve sukulent haricinde bir sürü diğer bitki çeşitleri var çünkü.

Nimo4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön