Konu: TCM / bahçe
View Single Post
Eski 03-10-2016, 15:49   #922
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Domateslerdekı sorun kök çürüklüğü olabilir. Bizimde reyhanların yarısında böyle sorun var. Thıram etkili ilaç kullanıyormuş. Bu ilaçtan sonrada sıvı fulvık asit uygulaması yapacagım.

Sanırım birde her sene olan bir hastalık, önceki senelerde aynı bölgede durum nasıldı?
Domateslere bu sene 'gözüm gibi baktım' denebilir. Geçen sene sırığa almakta geç kaldığımız için epey bir kısmı üst üste iç içe yarı sırık yarı oturak büyümek zorunda kalmış buna rağmen sadece son dönemde yamulmuşlardı. Bu sene geçen seneki yere ektim hemen hemen ve tamamı sırıkta, koltuk alma-leonardit-keçi gübresi-gelişme ve ürün evresinde koyun gübresi-arada kükürt-bakır yani kısaca 'ne istedilerse verdim'. Yine epey domates yedik, her çeşitten tohum aldık ancak bu sene daha çok ilgi göstermeme rağmen geçen seneye göre daha az ürün aldım ve kendimi 'kandırılmış hissediyorum'
Sonuçlara bakınca dediğiniz gibi fungal hastalığa benziyor. Etken olur mu bilmiyorum ancak bahçede her sene fungal hastalıklar cirit atıyor. Kabakgiller-kavun-karpuz-dahliya hiç bir seneyi boş geçmiyorlar. Önümüzdeki sene kavun-karpuzu tamamen kaldırıyorum, nasılsa ürün alamıyoruz. Karpuz numunelik olsa da kavunda o da yok. Dahliyaları artık daha çok çeşit ama daha az sayıda ve seyrek dikmeyi düşünüyorum ki fungusları nispeten azaltacaktır bunlar. Ancak dediğim gibi bahçede her tarafta mantari hastalıklar az veya çok var şu an ki özellikle açık havada bunun sıfıra indirgenmesi bence imkansız. Seneye bu mikroplar şartlar müsait olduğunda sindikleri yerlerden tekrar açığa çıkacaklar ve eğer bizim durum kök çürüklüğü ise kolay kurtuluş yokmuş

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön