View Single Post
Eski 03-10-2016, 11:10   #1
flying dragon
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Limon salatalığı

bu sene ilk olarak ektigim limon salataligini kendi deneyimlerime dayanarak anlatmaya calisicam. oncelikle sunu soylemek istiyorum, bu bitkiyi kesinlikle bir daha yetistirmeyi dusunmuyorum.

bitki dedigin biraz nazli olur, hastalanir, mantar kapar. bu bitkinin tek bildigi sey buyumek. neredeyse her gun budamama ragmen, seramdaki domatesleri sarmasini engelleyemedim. artik son zamanlarda duzgunce budamayi biraktim ve resmen yolmaya basladim. eger dev bir sariliciya tahammulunuz varsa tavsiye ederim. Meyveleri cok leziz ve kendine has bir aromaya sahip.

Limon salataligi adini limon renginde sari salatalik meyvelerinden aliyor. Cicekleri erkek ve disi olarak iki farkli turde ama kendi kendini dolleyebiliyor. Ilk basta sadece erkek cicekler olusuyor, daha sonra disi cicekler erkekler kadar sayiya kisa surede ulasiyor. Disi cicekler, cicegin bittigi noktada bulunan kucuk topcuklardan ayirt ediliyor. Dollenen ciceklerde bu topcuk buyuyerek limon salataligina donusuyor. Ilk basta dikenli ve beyaz olan meyveler daha sonra sari sonra da turuncuya donuyor ve dikenleri kayboluyor. Dikenleri hissedilse de insanin eline batacak kadar kuvvetli degil. Meyveleri muthis lezzetli, ozellikle turuncuya donen salataliklarin ortasinda cekirdeklerin bulundugu bolgede kendine has hos bir aromaya sahip. Kabuklari soymadan yenilebilecek kadar yumusak ama hanim sert buluyor ve soymadan yemiyor. Tercih meselesi biraz. Ozellikle tursusu cok guzeldi, sert ve diri yapisi tursuya cok yakisti.

Susuzluga direncini kendi tecrubeme dayanarak bilemiyorum cunku topragin nem orani yuzde kirkin altina hic inmedi. Hastaliklara gelince, cok direncli bir bitki. Herhangi bir hastalik, mantar belirtisi gostermedi. Dikenli yapisi sayesinde zararlilara karsi da gayet iyi korunuyor. Meyveleri cok kisa surede buyuyor, ben aylardir serama her girdigimde bir kucak olgun meyve ile cikiyorum. Soguga karsi cok hassas, cok hafif bir don bile bitkinin olmesine yetiyor.

Name:  IMG_20160930_114722.jpg
Views: 862
Size:  21.9 KB

Name:  IMG_20160930_114829.jpg
Views: 586
Size:  32.7 KB

Name:  IMG_20160930_120219.jpg
Views: 598
Size:  70.7 KB

Name:  IMG_20160930_120255.jpg
Views: 575
Size:  69.8 KB