View Single Post
Eski 11-09-2016, 01:04   #134
baydilek
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hhb05 Mesajı Göster
Cevabiniz için çok teşekkür ederim . Aklimdaki birçok konuya ışık tuttunuz. Ama sadece arpa cimi ile olmaz evet fakat rasyonun yaklaşık yüzde doksanini saglamak mumkun gibi geliyor bana nette yaptigim arastirmalar sonucunda. 25 litre süt veren 600 kg agirligindaki bir inegin günlük ihtiyaci olan protein miktari 2500g civarinda . Arpa cimi nde yüzde ondört ila onsekiz arasinda hamprotein ihtiva ediyor. Yani 18 kg arpa cimi ile bunu yakalamk mümkün geliyor bana birde buna aycicegi küspesi saman eklersek fabrika yemine bağımlı olmadan bir üretim mümkün gibi bu konudaki tavsiyelerinizi alabilirmiyim . Teşekkür ederim.
düz mantık hesabıyla bu hesabı yapamayız... %14 ila %18 ham protein (ortalama %16 diyelim) ihtiva ediyor diyorsunuz... evet yüzde doğru lakin bu %14-18 değeri kuru madde (KM) bazında olan bir yüzdedir. bu durumda arpa hasılında ortalama %18 KM hesabından (ürünü satanlar öyle diyor) siz 15 kg hasıldan 15x0.18=2.7 kg KM elde edersiniz. bu kuru maddeden de 2.7x0.16=0.432 kg yani 432 gram ham protein elde edersiniz. yani o bahsettiğiniz 25kg süt veren ineklerin protein ihtiyacının ancak 6 da 1 ini karşılarsınız... özetle bu arpa çimi su deposu olduğundan su hesaba katamazsınız.. su da protein olmaz çünkü..

baydilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön