View Single Post
Eski 22-08-2016, 04:07   #9
logpugtwo
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Hocam siz şanslı çıkmışsınız Ama ağaç hiç şanslı çıkmamış.

1. Bu zamanda toprak değişimi yapılmaz.
2. Zaten yeni toprağını değiştirdiniz. tekrar değiştirmeniz yanlış olmuş.
3. Kökleri budadığınız zaman ve toprak değiştirdiğiniz zaman bitki besini verilmez kökleri yakar. 1 ay besin vermeyin.
4. yeni aldığınız bitkiyi hiç bir işlem yapmadan yeni ortamına alışması için en az 1 ay bekletmek lazım.
5. Toprak değişimi yaptığınız zaman hemen ağacı güneşe koymanız yanlış . ışık alan ama direk güneş almayan bir yere koymanızı tavsiye ederim.
6. Bu mevsimde ağaçlar hızlı büyür telleme yaparsanız dalları sıkıştırıp boğarsınız.
7. Sulama yönteminiz yanlış fısfıs ile ağaç sulanmaz. toprağın her yerinin ıslanacağı şekilde sulamanız lazım. dibinden biraz su çıkacak sonra ağaç o suyu çekecek sonra tekrar dibinden su çıkacak kadar sulayacaksınız. sonra dibine süzülen suyu dökeceksiniz. Tabi bu anlattığım yöntem iyi drenaj ıolan toprak için geçerli.
8. Toprak karışımına en az yarısı kadar çakıl taşı koysaydınız drenajı sağlamış olurdunuz.

Şimdi bu kadar hatadan sonra gelelim yapmanız gerekene : Zaten olan olmuş ağacı güneşin önünden hemen kaldırın. Şeffaf bir poşetin içine koyup Yaprakların su kaybetmesinin önüne geçmeye çalışın . Poşete bir kaç tane de delik açın.
Ağaç gayet iyi gözüküyor bu arada yanlış yazmışım herhalde ya da yanlış anlama oldu kök lere hiçbir budama yapmadım zaten saksıdan takanlar vardı güneş ışığı almamalıymıs diye okudum kökler onları düzelttim içeriye koydum bundan sonra hiç ellemıyecegım şu içinde yapraklara deymemelı mi direk bardakla falan mı vereyım

logpugtwo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön