View Single Post
Eski 21-08-2016, 23:20   #6
logpugtwo
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boguz Mesajı Göster
Bende zamanında benzer bir market bitkisi almıştım, kalitesiz toprağında birkaç ay yaşatabilmiştim. Toprağını bozmadan daha büyük bir saksıya ekmeniz iyi olmuş, bence tamamen dışarıda tutun, şubat/mart ayına kadar yaşatabilirseniz o dönemde geçirgen bir toprak karışımı yapıp ona ekebilirsiniz.
Valla bugün toprak karışımını yetersiz buldum taş topladım gidip küçüklü büyüklü sonra güzelce yıkadım sonra Buna. Bitki besini döktüm bi güzel karıştırdım az miktar tabı sonra bitkiyi büyük saksıdan çıkarıp hızlıca toprağı boşalttım en altta büyük taşlar var dranej için sonra biraz toprak sonra da 2 büyük taş var sağda ve solda onun üstüne koydum zelkova yi kökleri biraz temizledim kumdan çırparak hafif hafif çok narin davrandım sonra çakılla karıştırdığı kumu koydum en son üste az bir küçük taş sonrada güzel bir büyük taş koydum pencerenin önünde evin içinde ama sabahtan akşama kadar güneş imkanı var şanslıyım ki ev güneş alıyor ve çok güzel esiyor iyice budadjm sonra toprağa yarım daire şeklin de tel sokup dalları iple aşağıya ve isteğıme göre bağladım bir sol alt bir sağ alt olarak 7 dal bıraktım başka birsey yapmayacağım bitki şansıma dayanıklı çıktı ama bugün bu işlemlerden sonra yapraklar biraz buzusmeye başladı nedenini saksı değişimine veriyorum sulamayı toprak kuruduktan fıs fıs la suluyorum güneş çok aldığı için çok kuruyor o yüzden biraz yosun bulursam yosun koyacağım sizce nasıl olur

logpugtwo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön