Konu: Schefflera
View Single Post
Eski 12-08-2016, 17:11   #222
a_fan_of_barca
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mor_kelebek Mesajı Göster
ben aranıza katılan yeni üyeyim şefleram da kafrengi şeklinde böceklenme oldu yaprakları yapış yapış lütfen kurtarmam için bana bilgi yardımında bulunurmusunuz
Şeflerada en çok karşılaşılan problemlerden biri ile karşılaşmışsınız. Şimdi bitkinizin durumu nasıl bilmiyorum, inşallah her şey yolundadır.
Her bitkinin bir belalı zararlısı olur, şefleranın da belalı zararlısı kabuklu bitlerdir Genellikle kahverengi ve tonlarında olurlar, yaprak saplarında, yaprakçıkların üstünde ve altında, yaprakçıkların arasında, yaprakçıkların birleştiği noktalarda, yaprakların gövdeye birleştiği yerlerde ve hatta gövde üzerinde bile bulunabilirler. Temizlemek kolay. Yeteri kadar kulak pamuğu ve alkol gerekli. Kulak pamuğunu alkolde ıslatıp bitleri temizleyin. Hepsini temizledikten sonra bitkiyi duşta yıkayın. Bu işlemleri bir kaç defa tekrarlayın.
Not: Bu bitler yaprak özsuyunu emerler ve bununla da bitkiyi güçten düşürürler. Görüldüğü an müdahele edilmeli. Ayrıca salgıladıkları yapışkanlı salgı yaprakları kaplar ve daha sonra küflenme oluşur. Bu şekilde de bitkiye zarar verirler. Yapışkanlı salgı bazen saksı kenarlarına ve çevredeki eşyalara da bulaşabilir. Alkolle silince gider. Temizleme işlemi sonunda kullandığınız pamukları diğer bitkilere yaklaştırmadan yok edin Çöpe atın yani

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön