View Single Post
Eski 11-08-2016, 11:22   #14
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Ben aldığım yerde üç yıl önce ilkbaharda yarma aşı yaptırdım. Yapan Ali abi nasıl yapılacağını gösterdi. Olabildiğince aşıları yaptı. Bir kısmını da bana yaptırdı. Tutmayan aşılardan çıkan taze sürgünlere ben daha önce gördüğüm durgun göz aşısını yaptım.En büyük ve sağlıklı ahlatın üç koluna üç ayrı armut aşılanmıştı. Tutmayan koldan çıkan sürgünlere de ben ayrı bir armut aşıladım. En kolay tutan ve yarma aşıdan da daha sağlıklı olan aşı bu. Dikkat edilecek noktalar ayrıntılı olarak anlatılmış durumda. Ben kendi tecrübeme dayanarak bu zamanda ben daha henüz yapmaya başlamadım yapılacak en doğru aşı şekli bu. Bu aşının tutmaması durumunda baharda yarma aşı yapabilirsiniz. Sürgün göz aşısı daha sonra yapılıyor. Ancak onu henüz denemedim. Çok önceleri güllerde yapıyordum.

Benim komşulardan iki tanesi tel çekince dışarıda kalan ahlata aşıladıkları armutları yavaş yavaş eğerek tel içine almayı başardılar. Dışarıda da olsa tabi komşunun yerinde değil yol vs. gibi yerde ise çok fazla sıkıntı olmaz sanırım. İkinci seçenek çok uzak değil ise teli o ağacı kapsayacak bir şekilde tel içine alabilirsiniz. Nasıl olsa tel henüz çekilmedi.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön