View Single Post
Eski 10-08-2016, 11:51   #16
mertozkan
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 10-08-2016
Şehir: izmir
Mesajlar: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qokhanyilmaz Mesajı Göster
Afyon'da aileme ait bir yumurta tavuk kümesi var. Geçtiğimiz ay çevre ve orman bakanlığından gelen denetçiler tavuk gübresinin doğaya atılmasından kaynaklı olarak ceza kesmek istemişler. Sonradan denetleme için yeniden bir gün verip sonraki bir tarihte geleceklerini söylemişler.

Şu anda kurutma üzerine endüstriyel imalat yapan bir firmada çalıştığımdan dolayı daha önce bitki kurutma, tavukhane ısıtmak veya yaprak kurutma projelerini yapmıştık ve Kemal Unakıtan' a ait AB Gıda firmasında likid yumurta için yapılan tavuk hanelerden çıkan gübrelerin bir yerde depolandıklarını görmüştüm.Depolanan bu gübreler daha sonra bir konveyör üzerine alınarak kapalı bir ortamda sıcak hava ile kurutmak ve daha sonra bir değirmende ufalayarak çalıma prensibine bağlı bir sitemle kurutulduğunu görmüştüm.Fakat Banvit' te görüştüğüm bir görevlinin hayvan gübresinin direk kurutularak paketlenilmesinin gübreleme için kötü sonuçlar doğurabileceğini alternatif sistemlerin dünyada uygulandığı ,ve çok başarılı çalışmalar olduğunu söylemesi üzerine internet üzerinden araştırmalar yapıyorum.

Bu konuda çalışması olan arkadaşlardan teknik konularda yardım bekliyorum.Yapılabilecek makinanın projesini çizdim ama bu şekilde yapılan bir makineden alınan kurumuş tavuk gübresinin çevreye verdiği kokudan kurtulunabilir belki ama toprakta kullanılması ne kadar uygun olur ?

Hem amatör olarak uğraşan hemde bu tarz yumurta üretim hanesi için organik gübre üretimi yapabilmek için hangi aşamalardan geçirilmelidir ? Nelere dikkat edilmelidir ? Kurutmada istenilen nem miktarı ne olmalıdır gibi sorulara cevap arıyorum ?
YENİLENE BİLİR ENERJİDE BÜYÜK ATILIM
• orman ürünleri & mobilya sektörün atıklarını,
• Tavuk ciftliklerin atiklarinin kurutulup yakita cevrilmesi,
• Zeytinyağı fabrikaların atıklarını ,
• prina fabrikaların
• kağıt fabrikaları atıklarını
• büyükşehir belediyelerin arıtma çamurlarını ,
• tarımsal atık(mısır sapı,pamuk sapı vb…) atıkları olanlar
DİKKATİNE !
pelletleme ve kurutma tesisi kurmaktayız….



Saygılarımla / İyi Çalışmalar

Pazarlama Departmanı
Muhammet ÖZKAN
E-mail :mert67ozkan@gmail.com
0544 543 80 40

BİOMAKSAN ENERJİ
Tel : 0232 853 17 06
Adres : 7 Eylül Mah.5534 Sok.No:112 TORBALI / İZMİR

mertozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön