View Single Post
Eski 09-08-2016, 16:13   #2
kamil35
Ağaç Dostu.
 
kamil35's Avatar
 
Giriş Tarihi: 11-09-2008
Şehir: izmir
Mesajlar: 1,548
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkin Mesajı Göster
Arılar çiçeklerden nasıl öz alır yani özün alınma şekli nasıldır ve kendimiz de bu özü alabilirmiyiz? Çok araştırdım ama bulamadım. Şimdiden teşekkürler .
Merhaba Sayın furkin, bal arıları çiçeklerdeki nektarı alabilecek donanımda yaratılmıştır. Ağızlarındaki (5-7 mm) uzunluğundaki hortumla çiçeklerde bulunan nektarı toplarlar.

Kendimiz çiçeklerdeki nektarı alabilir miyiz? Bu imkansızla eşdeğer bir şey... Diyelim ki bir şekilde, çok farklı cihazlar ve teknikler kullanarak çiçeklerdeki bal özünü aldık; 1. Elde edilen ürün arının ürettiği kadar hijyenik olmayacaktır. 2. Balın maliyeti 100 binlerce kat artacaktır. Elde edilen ürüne de bal diyebilir miyiz bilmiyorum. Arı topladığı nektarı vücudundaki fabrikada işlemektedir. Arının vücudunda işleme tuttuğu nektarı işleyecek bir fabrika gerekiyor... Bunu binlerce mühendis binlerce akademisyen birleşse yapamaz diye düşünüyorum.

Arısız bal, ineksiz süt, tavuksuz yumurta vs.

Bilim adamları bunlar üzerine çalışıyor.

Allah düzeni ve dengeyi kurmuş, çarklar milyonlarca yıldır hatasız dönüyor. Burada önemli olan; arıyı, ineği,tavuğu vs. nasıl daha verimli çalıştırırız.

Selamlar...

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön