View Single Post
Eski 09-08-2016, 13:59   #1
Özge
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2011
pin-up / bahçe

Bu serüveni sizlerle paylaşmak, deneyim ve bilgilerinizden yararlanmak umuduyla bahçe sayfamı açmaya karar verdim. Henüz ortada bahçe yokken bahçe sayfası açacak kadar şuursuz davranmış olabilirim Ama eğlenceli olacak gibi hissediyorum...

İşte elbet bir gün bahçeye dönüşecek olan toprak parçamız
Name:  IMAG0113_2.jpg
Views: 1344
Size:  62.2 KB

Bahçenin bulunduğu şehir: İstanbul - Çatalca

Bahçenin büyüklüğü: 3.300 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Bahçeyi ben de bu sene tanıyacağım. Şimdilik, tüm gün güneş ve kuzeyden rüzgar alıyor diyebilirim.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri: 9a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb): Hafta sonları ve mümkün oldukça hafta içleri gideceğimiz, doğal hayatın tadına varabileceğimiz ikinci bir ev olarak hayal ediyorum.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? Buğday tarlasıydı.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? Bu yıl başlıyorum.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Hala bahçeyi ve yaşam alanını tasarlamaya çalışıyorum. Profesyonel yardım alma şansım olur belki ama ben yine de kendi bildiğimi yapacağım gibi görünüyor.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz: Çok kabaca şöyle bir şey yapıyoruz:
Name:  bahce plan2.png
Views: 1322
Size:  59.3 KB

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kendim ilgilenmeyi planlıyorum.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Şu an hiçbir şey yok. Çardak, sebze bahçesi, meyve bahçesi ve kümes yapmayı planlıyorum.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Ailemizi besleyecek ve sevdiklerimizle keyifli zaman geçirebileceğimiz bir ortam yaratmayı hayal ediyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler): Kiraz, vişne, nektarin, elma, armut, dut, ceviz, erik, hurma, ayva, nar, kızılcık, hünnap, iğde, incir, fındık, zeytin, badem, kestane, limon, ıhlamur, üzüm, böğürtlen ve kivi.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Henüz yok.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? Henüz yok.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? İlk defa bu sene tohumdan üretmeyi denedim ve çok sevdim. O yüzden böyle devam etmek istiyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? Bahçede henüz su yok. En kısa zamanda depo ve şehir suyu için altyapıyı tamamlamayı umuyorum.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Damla sulama sistemi kurup buharlaşmayı azaltıcı önlemler almayı planlıyorum.

Toprak özellikleri: Henüz toprak analizi yaptıramadım ama beyaz renkli, yumuşak bir toprak yapısı var.

Kompost yapıyor musunuz? Yapmayı planlıyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Henüz bahçe ortada yokken bile bir sürü hata yaptım. Mükemmel iyinin düşmanıdır deyip devam ediyorum.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Bu konuya gelemedim.

Bahçeniz organik mi? Organik demek çok iddialı olur ama doğal bir bahçem olsun istiyorum.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Henüz bu konuya da gelemedim.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Şimdiye kadar bolca salyangoz gördüm.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? Damla sulama sistemi kuracağım.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? Arazinin solunda ve karşısında tepeler var. Bitkiler soğuk alacak mı bilmiyorum.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? İyi ki gözümü karartıp bu işe girişmişim.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? Hayır

Düzenleyen Özge : 16-11-2016 saat 06:16
Özge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön