Konu: Schefflera
View Single Post
Eski 08-08-2016, 10:22   #221
a_fan_of_barca
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Alacalı (sarı-yeşil) yapraklı bitkiler kimera denilen bir oluşum sonucu böyle gözükür. Aynı durum alacalı paşa kılıcı için söz konusu. Alacalı paşa kılıcından yaprak çeliği yaparak üretirseniz, gelişen bitkilerde alacalılık yok olur.
Aynen. Paşa kılıcı yapraktan üretildiği zaman önce kök oluşur ve daha sonra bu köklerden filizler oluşur. O yüzden alacalılık kaybolur. Çünkü yeni oluşan kökler alacalılık özelliğini taşımazlar. Kökler zaten genellikle alacalılık özelliğini taşımazlar. Alacalılık özelliği yapraklarda ve dallarda bulunur. O yüzden bunlardan üretim yapmak gerek. Yapraktan üretim zamanı da, eğer ilk önce kök ve ya yumru oluşur ve daha sonra bunlardan filizler oluşursa, alacalılık özelliği yine kaybolur. Çünkü yeni oluşan kökler ve yumrular alacalılık özelliğini taşımazlar. Mesela, alacalı zz çiçeği sadece yeraltı gövdesinden çoğaltılabilir, yapraktan üretim zamanı yeni oluşan yumru normal yeşil yapraklar oluşturacaktır. Ayrıca, alacalı bitkilerin yapraklarında klorofil oranı daha düşüktür. Yeşil olmayan kısımlarda klorofil hiç yoktur ve bu bölgeler fotosentez yapamaz. O yüzden alacalı bitkiler daha hassas olurlar, daha yavaş büyürler, daha dikkatli bakım gerektirirler. Alacalı schefflera sahibi olanlar bakımına özen göstermeliler. Sonuç olarak yeşil yapraklı bitkiler daha dayanıklı ve alacalı yapraklı bitkiler daha hassas. Eğer gerekli bakımı sağlayamıyorsanız, yeşil yapraklı schefflera deneyin, bakımı daha kolay olacaktır.

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön