Konu: Siyah Nar
View Single Post
Eski 03-08-2016, 19:03   #74
bahtiyar02
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Merhaba dostlar...
Daha önceki konularda belirtiğim gibi bir bitki veya ağacı ararken öncelikle çevremize veya Ülkemiz genelinde araştırmak gerekir. Adıyaman'da süprizlerle karşılaşmak mümkün. Ben yaşadım Örnek; Hünnap, yabani Goji Bery ve şimdide Siyah nar. İşin ilginç yanı ise uzun seneler önce buralarda yetiştirildiği. Hünnapların yerini biliyorum 50km uzaklıkta ağaçları görmedim ancak meyvelerini yemek nasip oldu. Yabani Goji bery ise tadı acımtrak. Siyah nara gelince geçen hafta meyveli ağacını gördüm. İş yerinden bir dostumun babasının bahçesinde. Üzücü olan ise tek kök kalması.Ağaç bir evin kapı girişinde şuanda ev boş ve tavuk yetiştiriliyor.Nar ağacının gövdesini tamamen kapatan bir başka ağaç türü olan yöresel ismi Dağın ağacı olan bir ağaç. Arkadaşım zor bela 3 adet çelik aldı onları evde köklendirme hormonu kullanarak köklendirmeye aldım. Dileğim aralık ayına kadar ağacın sağ kalması şayet çelikler tutmasa ordan yeni çelikler alabilirim. Ben biraz şanslıyım işim gereği sürekli değişik bölgelerde dağlık bağ bahçelik yerleri görmek nasip oluyor.Evliya Çelebi misali geziyoruz. Benim daha önce Temin ettiğim siyah narlar bu yıl yoğun çiçek açmalarına rağmen iklidenmi, sıcaklardanmı veya Aşırı rüzgarlardanmı tek çiçek kalmadı. Nasipse önümüzdeki yıllarda bakacağız Saygılarımla

Eklenen Resimler

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön