View Single Post
Eski 01-08-2016, 16:50   #35
aydemiraydın
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex Mesajı Göster
Bir kaç yıl evvel bisikletle dolaşmaya çıktığımda drenaj kanalının yakınındaki bir erik ağacı dikkatimi çekti. Zeytin iriliğinde mor meyveleri vardı. Durup birkaç erik yedim, etrafında dolaştım diğer kollarından da yediğimde enteresan bir durumla karşılaştım, ağacın bir yanındaki meyveler tatlı, diğer yanındaki meyveler mayhoştu. Tabii hemen bir avuç kadar meyveyi yanımda getirdim ve evde yedikten sonra çekirdeklerini pek ayakaltı olmayan yerlere gömdüm. Bir tane fide buldum sonraki baharda. Korumaya aldım ve şimdi bir metre civarında boylandı. Zamandan kazanıp erken meyve almak için bu bahar aşılamaya karar verip tekrar aynı ağaca kalem almak için gittiğimde kan beynime fırladı. Yol genişletme yapıyoruz diye güzelim ağacı dozerle neredeyse üçte bir seviyesine indirip tahrip etmişler. Neyse ki o inadına kalan kısmıyla ayaktaydı. Kalem alıp döndüm ve göz aşısı yaptım. Aşı tuttu ama aşırı sıcaklardan olsa gerek patlamadı. Halen uyur vaziyette ve yeşil. Daha sonra bu eriğin güvem eriği olduğunu forumdaki paylaşımlardan öğrendim.
Evet yer sıkıntısı olmayan bahçelerimizde en azından bir tane olmalı..

ben 1 adet diktim fakat yeni fidan siparişi verip dere boyunda erezyon olan yerlere dikeceğim. goji, güz zeytini ve yabani iğdeleride erezyon mücadelesinde kullanıyorum.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön