Konu: heyyamola
View Single Post
Eski 29-07-2016, 12:49   #80
Elif38
Ağaçsever

Elif38's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
Yaz dönemi yetiştiriciliğini iki defa denediğim halde başarılı olamadım. Tamamen serin-sever ve/veya kısa gün bitkisi olduğuna kanaat getirdim.

Hobi amaçlı veya deneme maksadıyla yetiştirmek isteyenler olabilir düşüncesiyle, bu sezon oluşan tohumları paylaşmayı uygun gördüm.

Resimler internet alıntısıdır.
Eklenti 515432

Eklenti 515433

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Lahana
Tohum çeşit adı : Çin Lahanası (Pak Choy)
Tohum kaç yıldır sizdedir: 2
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kayseri, rakım 1300 mt
Size nereden geldi: Tohumlar.net
Tohumun kökeni : --
Kullanılan gübreler : Yanmış keçi gübresi
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: 2014 Ağustos
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkinin en belirgin özelliği, yaz aylarında yetiştirilirse hemen çiçeklenip tohuma kaçması... Ekim-dikim zamanını iyi planlayıp yetiştirmek gerekiyor. Güz döneminde yetiştirilirse başarılı olacağını düşünüyorum.
Yetiştirme bilgileri: Tohumlar yaz sonu/erken sonbahar gibi, bol güneş alan, önceden gübrelenmiş, süzek yapılı toprağa 1 cm derinliğe, 5 cm aralıklarla ekilir. Gelişen fideler sıra üzeri 20 cm, sıra arası 50 cm olacak şekilde seyreltilir. Yetişme dönemi boyunca toprak nemli tutulmalıdır.

10-26 derece santigrat (ideali 15 derece) sıcaklık aralığında bitki iyi gelişim gösterir. 10 derecenin altında seyreden uzun süreli (bir hafta gibi) sıcaklıklar bitkiye zarar verir.

Yaklaşık 40-50 gün içinde olgunlaşan bitki, 20-25 cm boylanınca hasat edilir.

Tohumdan hasada kadar geçen süre gözönüne alınarak, elverişli bölgelerde ilkbahar yetiştiriciliği de denenebilir. (Yetiştirme bilgileri internet alıntısıdır.)
Bunu bende yetiştirmedim 3 senedir. Sürekli tohuma gidiyor. Sonbaharda denemek nasip olmadı.

Elif38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön