View Single Post
Eski 27-07-2016, 04:40   #35
N.Akdas
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Bizim evin önünde bir kiraz ağacı arkada ise yeni dünya ağacı var.
Mahalleden geçen zerzevatçıdan yeni dünya alırken kadınlar kendi aralarında deneyipte tutturamadığımız tek meyve bu diye konuşurken satıcı nasıl denediklerini sormuş ve arkasından bunu yıkayıp yiyeceksin içlerinden en lezzetlisi ve irisi hangisiyse yer yemez çekirdeğini gidip dikeceksiniz demiş.Aldıkları meyvede iri iri tatlı bir meyve çıkmış ve çok güzel bir yeni dünya ağacı oluşmuş.
Çevredeki kirlilikten içimiz alıp yemesekte memlekete vs. dikeriz diye böyle bir cinsi kaybetmek istemediğimiz için aynı şeyi annemle bizde yaptık.Yalnız bunun yanında asıl konu başlığı altında yazmamı gerektirecek evin önündeki kiraz ağacının çekirdeklerini de aynı uzun saksının bir tarafına diktik.
Çıktıkları zaman tanıyabilmek için fide şeklini ararken konuya girdim.
Burada bayağı zor denmiş ama bizim evin önündeki ağaç yeni dünya gibi dikme değil çekirdeklerin etrafa atılması ya da hayvanlar aracılıyla getirilmesiyle alakalı kendiliğinden çıkma.
Kargalar bayılıyorlar hatta ince dal şeklinde koparıp gidiyorlar ve ben cinsine bayıldığım için denemek istedim.
Aynı yeni dünyadaki gibi yer yemez ıslak ıslak diktik.
Bu ağaç kendiliğinden çıktığına göre benim yer yemez dikme şeklimle çıkar mı acaba?
Meyveleri hem çok şekerli sanki tutup şırıngayla içine şeker yüklemesi yapılmış gibi.
Özellikle dalda biraz yeme kıvamına geldikten sonra biraz daha bekletipte rengi morla siyah arası bir renk alınca bu ne şeker dedirtiyor gayette iri yapıdalar.
Fideler çıksa bile meyvenin aynı büyüklükte ve lezzette olma ihtimali var mı?

N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön