View Single Post
Eski 24-07-2016, 09:39   #20
İsmail Karagülle
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
''İşi köse mi yapar, köşe mi yapar ?''Diye bir söz vardır.
Aynı işi biri yapar para kazanır . Bir diğeri yapar zarar eder.
Bir işi sadece doğru yapmak da tek başına kar getirmez.
Öyle olsaydı , firmalar sadece fabrikayı kurar işletmenin diğer departmanlarını ihmal ederlerdi.

Finansman , muhasebe, pazarlama,reklam , araştırma geliştirme vs
İşletme yönetim kadrosu ,
Hepsi çok önemlidir.

Eğer küçük bir işletme kuracaksanız.
Bu depertmanların başındaki adamlar kadar konulara vakıf olmak gerekir.

Sadece maliyet hesabı yapmak çok önemlidir. Ama tek başına kar etmek için yeterli değildir.

Topraksız tarım ile uğraşacaklara benim tavsiyem ,
Önce hangi ürünü daha iyi pazarlayabileceklerini düşünüyor ve biliyorsa o üründen başlasınlar .
Sonra o bitkiyi iyi öğrensinler. Besin ihtiyacı , hastalıkları ve bunlarla nasıl mücadele edeceklerini.

Ve bitki için gerekli yer , saha ihtiyacını bilsinler.
Örnek , Ben bir firma ile görüştüğümde , 10 dönüm kapalı alan (sera) optimum gerekli sera alanıdır , daha küçüğü rantbl olmaz demişlerdi.
Onların istediği şartlarda sera yaptığım taktirde kilosu 3 tl den domatesi kendileri almayı taahüt etmişlerdi. .
Ben düşündüm ve tecrübelerim bana küçük çapta yaparak öğrene öğrene ilerlemek gerektiğine karar verdim .
Hala topraksız ile zevkle uğraşıyorum , ama profesyonel çapa ulaşamadım .( benim beceriksizliğim diyebiliriz☺)

Küçük çapta denemeler ile veya profesyonel danışmanlık alarak yine de yavaş yavaş ilerlemek karşılaşılacak zararları önleyecek önemli bir tedbirdir.

Danışmanlık hizmeti almak oldukça pahalı bir yoldur. Bilgi çağındayız .Bilgi sermayeden daha önemlidir.
Ama biz danışmanlığı bedavaya almaya çalışırız ahbap ve arkadaşlık yolu ile almaya çalışırız.
Tabii bu şekilde alınacak danışmanlık hizmeti sonuca ulaştırmaz.

O yüzden yavaş yavaş kendim öğrenerek ilerlemek daha sağlam bir yoldur. Diye ben bu yolu tercih ettim.

Mesele 61 bu dediklerime benzer davranmış .Ve başarmış. TEBRİK EDİYORUM .
Kudret hoca'nın Bilgisine ve emeğine sağlık diyorum .
Bu haberler bizi hem sevindiriyor . Hem de motive ediyor.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön