View Single Post
Eski 24-07-2016, 00:38   #19
mesele61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Sn kiziltan
ilk başlarda balkonda saksıda denemeler yaparak hobi olarak başladığım topraksız tarım merakım
100 metre kare sera kurarak hobimi ticarete dönüştürdüm sonrasında ise karlı olacağını düşünerek yaptığım serayı yıkarak 500 metre kareye çıkardım.Arazim müsait olsa bunu daha fazlalara çıkarırım malum karadeniz bölgesi bayır vs.
Maliyet kısmına gelince
Trabzon hali domates fiyatı yazmışsınız
Bölgemizde beef cinsi domates ilgi gördüğünden salkım ya da tane domates yetiştirseydim pazarlama kısmında sorun yaşarım.
Şuanda toptan olarak satış fiyatım 3,50tl
elektrik faturası 3 aylık 40tl
su ise kendi bahçemizdeki su ama aylık olarak ne kadar su harciyorum bende merak ediyorum bu yüzden su saati alıp ölçmeyi düşünüyorum.
Gübre giderim ise çevremizde topraklı seraya göre daha az çünkü onlar haftalık gübreleme periyoduna göre gübre çeşitine göre 15kg 25kg gübreleme yapılıyor.sezon başında aldığım 25kg bir gübre çuvalını yarı etmiş değilim.topraksız tarımın bir güzel yanıda verdiğin su drenaj yoluyla geri geldiği için fazla gübre giderin olmuyor.
Fide ise ayni fide cinsi farklı firmalarda fiyat değişkenliği göstermektedir fide piyasaları belli zaten.
İşcilik kısmına gelince babam ilgileniyor işcilik olarak giderim yok
Domates dikimi hasat dönemi 6 aylik olduğuna göre
6 aylık elektrik 80 tl
su yok
işçilik bize ait
fide adeti 1200 adet sera içerisinde bir bölümde çilek ve sebzeler olduğundan 500 metrekare alanı tamamı domates değil
sezon sonunda ortalama 1200 adet fideden kaç ton elde ettiğimi yazarım
Ama Şu ana kadar 1500 ton domates sattım yarı olmadı 1500*3,50= 5250tl
sn kiziltan umarım açıklayıcı cevap verdim Ben küçük yatırımcı olarak giderimi gelirimi anlattım gerisini siz hesap edin
Bİzlere topraksız tarım hakkında yol gösteren ışık tutan sayın kudret tezel hocama tekrar teşekkür ederim Güzel dilekleri olan herkese de ayrıca tekrar teşekkürler...

Düzenleyen mesele61 : 25-07-2016 saat 11:05
mesele61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön