View Single Post
Eski 15-07-2016, 09:05   #12
duy-gu
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilinebilir Mesajı Göster
Arkadaşlar öncelikle önerileriniz ve emeğiniz için teşekkür ederim. duy-gu arkadaşım önerdiğiniz plandaki iki odanın doğu tarafta olması birinin kuzey doğu şeklinde olması gün içinde çoğunlukla soğuk ve gölgemsi olmasına neden olmazmı? İkinci olarak da banyo-wc'nin iki oda girişlerine yakın kalması da rahatsızlık verme/olma açısından daha mı olumlu veya olumsuz olur bilemiyorum. Ben çalışmamda çoğunlukla kullanılacak salon ve odanın uzun taraflarının çoğunlukla güneye sonra da doğu batıya bakmasını düşünerek ayrıca banyo-wc ile mutfağın kuzeyde kalarak soğuk ve gölgemsi alanın çoğunlukla orada kalmasının iyi olabileceğini bir de banyo-wc'nin oturma alanlarının uzağında kalmasının iyi olabileceğini düşünmüştüm... Giriş batıdan olduğunda manzara ve ön cephe güney tarafta olduğundan teras kısmının batıya mı kayması gerekecek acaba...
Merhaba,
Genellikle ıslak hacimler kuzey yönüne verilir. Bu nedenle mutfak ve banyoyu kuzeye yerleştirdim. Tesisat birliği açısından mutfak ve banyonun yakın olmasını sağladım. Salon ve 1 oda güney-doğu yönünde. Özellike yatılacak odanın doğu yönünde olması tercih edilir. Diğer oda kuzeydoğu yönünde, bu odayı yüklük-depo olarak kullanacağınızı düşünmüştüm. Alan küçük olduğu için banyo için ayrı bir hol oluşturmak zor. İsterseniz mutfak ve salondan sonra koridora bir kapı daha ekleyebilirsiniz ama bence gerek yok. Bu şekilde rahatsızlık vereceğini sanmıyorum. Planlarda köşe noktalara odalar yerleştirilir, banyo arada kalır, köşe noktaya alınmaz. Manzara yönünü bilmediğim için ben yönlere göre bu şekilde bir alternatif önerdim. İsterseniz çevirerek kullanabilirsiniz. Yine sizin bileceğiniz bir iş... Kolay gelsin

duy-gu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön