View Single Post
Eski 03-07-2016, 11:45   #114
MeyveliTepe
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murathanoglu Mesajı Göster
Merhabalar ben bahçemden çıkan otları ve ağaç yapraklarını naylon çuvallara (şeker çuvalı) sıkıştırarak dolduruyorum ve kış boyunca bahçenin ortasında bırakıyorum, kışın yağan kar ve yağmurlarla kış boyunca çürüyorlar ilkbaharda çuvalları açıp sera naylonuna döküyorum (fazla nemin gitmesi için) bu yaprak ve çürümüş otlar üzerindeki fazla suyu buharlaştırdıktan sonra elekten geçiriyorum ve ortaya mükemmel bir sonuç çıkıyor. Bu yaptığım paketler içerisinde çiçek toprağı diye satılan toptakla aynı özellikte oluyor. Şimdi size sormak istediğim birkaç şey var.
1. Bu yaptığım doğru bir yöntem mi,
2. Elde ettiğim bu üründe hiç toprak kullanmadan sebze yetiştirebilirmiyim.
3. Şayet zararlı olmazsa bahçemin bir bölümünü (yaklaşık olarak 50 m') sadece elde ettiğim bu torfu kullanarak (hiç toprak kullanmadan) dizayn etmeyi düşünüyorum.
4. bir senede yaklaşık olarak bu torftan ezilmiş ve elenmiş olarak 10 çuval kadar biriktiriyorum.
5. Elimde şu anda birikmiş 15 çuval oldu.

şimdi size sorum benim yaptığım doğrumu, bunları yukarıda yazdığım şekilde kullanabilirmiyim.

Teşekkür ederim.
Evet, kullanabilirsiniz. Ben de tam olarak böyle kompost yapıyorum, bir çok bakımdan çok faydalı olduğunu söyleyebilirim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön