View Single Post
Eski 02-07-2016, 22:41   #26
flying dragon
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
serada organik tarim yapmak isteyen arkadaslara serada organik tarim yapan bir arkadasiniz olarak en buyuk tavsiyem toprak nemini muhafaza etmeye, havadaki nemi de tahliye etmeye yonelik calismalar yapmalaridir. hasereye karsi guzel organik cozumler olsa da, mantarsi hastaliklarda organik mucadele yontemleri genelde yetersiz kalacagindan, ya da elle yolma gibi asiri mekanik mucadele gerektireceginden, mantarsi hastaliklarla baslamadan mucadele etmek bu isin olmazsa olmazi. bu anlamda sulama da cok onemli. sulama terleyen borular (benim kullandigim sistem) veya damlama sistemi ile bitkinin dibine yapilmali, yapraklar kesinlikle islatilmamali. kusura bakmayin hep mantarlar hakkinda konusuyorum, cunku organik tarim yaparken isim gucum mantarsi hastaliklarla ugrasmak oldu. en cok faydasini gordugum urunler portakal yagi ve kukurt. yaprak bitleri ve mitelar ile mucadelede de en cok krizant cioceginin ozunden elde edilen Pyrethrum un faydasini gordum. Gubre icin degisik alternatifler olsa da ben evin artiklarini kullanarak urettigim yanmis gubreyi (en az iki yil yanmis) seker ve su (melas bulamadim cevrede) ile karistirip en az 24 saat hava pompasiyla havalandirip gubre cayi seklinde veriyorum. bu islemi uc dort haftada bir tekrarliyorum. bunlar serada organik tarimda en cok karsilastigim sorunlar ve en cok faydalandigim cozumler.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön