View Single Post
Eski 30-06-2016, 08:48   #157
hdoğan
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunsarıkaya Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar

10 haziran da köyümden bir abi aradı.5-6 yaşlarında ağacın dallarını lider dalın üstü hariç 20 cm kalıncaya kadar budamış aşı yapmak için benden bilgi istedi.Kendisine yama göz aşısında hiç tecrübem olmadığını, ancak teorik bilgi verebileceğimi belirttim.Anlamadığını
görmesi gerektiğini belirtti.Oturduğum yer köyüm arası 75 km benim için de tecrübe olması için gittim.
Göz alacağımız ağaçta gözler tam oluşmamış tutmayacağını ısrarla belittim.Ağacı kestiği için başka şansının olmadığını tutmazsa sonra tekrar yapacağını söyledi.Onun amacı aşı tekniğini öğrenmek daha önce yapmış tutturamamış.Tam saymadım 6-7 aşı yaptım birkaç gün önce aradı biri hariç diğerleri tutmuş,gözler kabarmaya başlamış.Sevinçten uçuyordu.Kalan dalları da kendisi yapmış.Ağacın dalları 1-2-3-4 yaşlarında idi.Bu arada aşı bıçağım maket bıçağı,aşı bağım elektrikci bandı.Bir detayı da atlamak istemiyorum.Yaz aşılarında mutlaka gölge yapıyorum(yapraklı ağaç dalı,1 tutam ot vb)Kalem aşılarında kuşların darbesinden korumak için kalemden uzun dalcıklar bağlıyorum.

Bu yama göz aşıda bilgi ve tecrübesine güvendiğim hdogan'a sonsuz teşekkür ederim.ALLAH razı olsun.Biz de öğrendiklerimizi öğretmeye çalışıyoruz.Ülkemizde verimsiz ağaçlarımız da meyve ile dolsun İNŞALLAH tüm forumdaşlara selamlar.
Elinize, emeğinize sağlık Sayın Coskunsarıkaya. Ayrıca teşekkürler çok sağolun.

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön