View Single Post
Eski 29-06-2016, 14:21   #100
ruhito
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2016
Merhaba, benim evimde üç tane orkide mevcut. Açıkcası türlerini bilmiyorum, ilk orkidem 3 sene önce alındı ve geldiği yıl iki kez açtı. Fakat daha sonra toprağında beyaz çok minik uçan böcekler olduğunu gördüm. Toprağını değiştirdim, saksıyı temizledim, ilaçladım. Çok zorlandım ama geçti. Fakat çiçek açmıyor iki yıldan bu yana ama kökleri çok gelişti.
Geçen yıl aldığım orkidem ise çok sağlıklıydı çiçek açıyordu. Fakat bu yıl çok az çiçek verdi ve bir kaç gün önce onda da diğer orkidemde olan uçan beyaz böceklerden gördüm. Ne yapmalıyım? Ve daha önemlisi neden oluyor bu böcekler?

Siteyi incelediğimde yanlış bakım yaptığımı da farkettim. Ben saksının altındaki tabağa su koyuyor iki günde birde biraz üstlerden suluyordum. Sonra çiçek veren ve sonra dökülen saplarıda neredeyse dibinden kesip tarçınla mikrop kapmalarını önlemek için sabitlemem gerektiğini söylemişlerdi bende öyle yaptım. BU doğru mu peki?
Son olarak sıvı orkide besini veriyordum ama diğer çiçeğe oluşan böceklerden sonra bıraktım.
Yanlışlarımı ve yapmam gerekenleri yazarsanız ok çok sevinirim. Yardımlarınızı bekliyorum.

ruhito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön