View Single Post
Eski 29-06-2016, 12:14   #485
Elza-Ojalvo
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2016
Dostlar, bir arkadaşımın köyden getirdiği ve tadını çok beğendiğim bir bal kabağının çekirdeklerini ekmiştim bu bahar. Hepsi de fide oldu hiç fire vermedi. Ancak mayıs ayı bol yağmurlu geçtiği için olsa gerek çok iyi gelişemediler. Bir ay boyunca garipler güneş yüzü görmediler. Havalar düzeldi Haziran'ın 15'inden sonra ve toprağa aktarılacak boya geldiklerinde fideleri bahçe toprağıma ektim. Fakat hiç sağlıklı ilerlemiyorlar. Çiçek tomurcukları daha olgunlaşmadan, minik iken düşüyorlar. Açanlar da genelde erkek çiçek. Daha dişi çiçeğe rastlamadım. Bazı yapraklarda da beyaz damarlar oluştu. Acaba çok mu su veriyorum? Sadece sabahları suluyorum ve az miktarda suluyorum. Yarı gölge olan bir bahçede ekililer.

Bir de yapraklarında fotoğrafta gördüğünüz misafire rastladım. Bu zararı bu örümcek veriyor olabilir mi?

Sebzelerimi yetiştirirken, bahçe toprağıma bir miktar fundalık toprağı ve torf da karıştırıyorum, güvercin gübresi kullanıyorum. İlaçlamayı da sirkeli su, biberli sarımsaklı su v.s. ile yapıyorum. Ben bal kabaklarımı nasıl sağlıklı bir sürece sokabilirim bilgisi olan bana yardım ederse sevinirim.

Sevgiler
Elza

Elza-Ojalvo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön