Konu: Embden Kazı
View Single Post
Eski 07-06-2016, 18:09   #1
ahmetmesut
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Embden Kazı

Daha önce bu konu hiç detaylıca konuşulup enine boyuna tartışılmamış. Öncelikle kaz meraklısı, seveni herkese selamlar.

Embden kazı kökeni Almanyaya dayanan iri ve yumurta verimi yüksek bir kaz ırkı. Öyle ki yıllık ortalama 30 yumurta verimi var ve yabancı kaynaklar da bir yumurtanın 325 grama kadar ulaştığı kaydedilmiş. . Yetişkin erkek bir kaz 13.5 kg ulaşabiliyor, yine dişide bu rakamlara yakın.

Kaz eti yemeklik olarak en lezzetli olduğu bilinen bir gerçek. embden ırkı sofralık olarak tüketime çok uygundur. Ben çok uzun bir süredir bu kaz ırkını araştırıyorum. Türkiyede orjinali olmadığı söyleniyor her yerde, ki satıcıları aradığımda yetişkin kazlarının 5-6 kg olmasından onların da orjinal olmadığı anlaşılıyor.

Ben devlet memuruyum istanbulda yaşıyorum. Memlekette annemin tavukları var. Bu kaz ve tavuk birlikte bakılabilir mi. Daha önce embden ırkına mensup kaz besleyen olduysa veya bu konuda herhangi bir fikri olan varsa paylaşabilir miyiz şimdiden herkese Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ahmetmesut : 30-04-2019 saat 23:22 Neden: Yanış bilgiyi düzelttim ve noktalama.
ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön