View Single Post
Eski 12-05-2016, 21:48   #380
bonjour40
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Güneş Güneş Güneş

Aşağıda Fransız dostlarımdan aldıgım tavsiyeler var. Ben uyguluyorum. problemle karşılasmadım.

Nelere dikkat etmeliyiz:
- İrislerimiz Günesi çok seviyor. Ekim yaparken mutlaka güneş alan bir yere ekmek lazım. Gölgede olursa ne olur. Açarlar ama çicekleri küçük olur, ve açan çiçeklerin dibinden yenilerini açmazlar.

- Ekerken DERİNE EKMEYİN. Sadece köklerini toprakla kapatın. Sırtları açıkta kalsın ve güneşi görsün. Derin ekersek ne olur. Bol bol yaprak yapar ve sırtını güneşe çıkartana kadar cicek açmaz ( ya da az açar) Benimkileri ben aşağıdaki gibi diktim ve o sene açtilar.

Name:  20160504_194949.jpg
Views: 942
Size:  69.7 KB

- Aşağida resimde gösterdiğim gibi topragı tepe yapıp üstüne ekilmeli. Bu şekilde yumruyu çürümekten koruruz. Zaten bu şekil mezarların üzerine ekilme şekli. Belki de bu yüzden mezarların üstüne ekince yaşıyorlar.

Name:  plantingiris.gif
Views: 846
Size:  3.1 KB

Name:  planter.gif
Views: 931
Size:  19.7 KB

Soldaki KÖTÜ ekim
................................. ortadaki olması gereken ekim türü
.................................................. ........................ Sagdaki ise kumluk yerlerde yapılabilir ekim türü

- Her yerde iris suyu sevmez sulamayın yazar. Ozellikle cicek açarken suya ihtiyaçı var. Zaten ilkbahar çiceği olduğu için yagmurla sulanır. Ancak çiçek actıktan sonra yazın sulamayı unutmayın. Çünkü o sırada önümüzdeki senenin çiçeği için yumrusunu dolduruyor

- Azotu fazla gübre vermeyin. Bol bol yeşil yaprağınız olur. Yani 15,15,15 yerine ilk rakamı diğerlerinden küçük olan gübre kullanmalıyız Mesala 6,10,10 gibi . Süper fosfat veilmesini öneren kişiler de var.

-

Düzenleyen bonjour40 : 13-05-2016 saat 07:56
bonjour40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön