View Single Post
Eski 12-05-2016, 10:07   #11
wusiv
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yilmazms Mesajı Göster
Sn wusiv,
Cok guzel yazmissiniz, oncelikle verdiginiz emege ve bilgilerinizi paylastiginiz icin size tesekkur ederim.
Arazi birden fazla parselden olusmakta, dolayisiyla henuz buyuklugu konusunda karar vermedim, tamamini da ceviz yapabilirim bir kismini da. En az 10 donum gibi dusunebiliriz.

Arazimde ayrica akan su var.

1,2 ve 3 maddeleri icin bir jcb ile cuma veya cumartesi toprak numunesi almak istiyorum. Ekin oldugu icin cok fazla kazmak da istemiyorum acikcasi.

4.madde icin ne gibi hastaliklar olabilir ve ilaclar nedir? Benim duydugum kok kanseri olabiliyormus ama fidancilarda kokler ilacli gelebiliyormus.

5.maddede ben ilk once agaci canli olarak gorurum, tam bir agac dostuyumdur, deli diyeceksiniz ama agaclara sarili fotograflarim vardir hippiler gibi. Her agac benim su fani dunyaya bir katkim gibi dusunuyorum. Onlar da bana meyvelerini verirse ne mutlu bana. ****** belli bir hedef ve planimiz olacak, sonucta isin maddi kismi da var.

Sanirim karar alabilirim artik, gorunen o ki zaten agustos ayinda toprak tavli olmayacak ve sulama icin bayagi efor sarfedecegim, sadece 3 ay kazanmak icin hem de. Onun yerine topragi 3 ay hazirlamak daha mantikli duruyor. Fiyatlari bilmedim ama acik kok belki daha ucuzdur. Bu yuzden aslinda ekim ayi sonu mumkunse ekim yapmak istiyorum, tabi acik koklu fide tamamen uyumussa. Balikesirde fidanci tanidigi olan var midir?

Can suyundan baska bir su gerekmez degil mi kis ekimleri icin? Sonra Allah Kerim mayisa kadar sulama sistemi icin zaman var.

Bir 3 donum yere acaba eylul gibi yagislar baslayinca cimlenmeye baslamis ceviz eksem mi diye de dusunuyorum, karsilastirma sansim olsun istiyorum...

Sn motie,

Ekliyorum, selamlar.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...alnut_diseases
Hastalıkları yukardan görebilirsiniz.
genel hastalık önleyeci bakır içerikli ilaçlar (örnek: Göztaşı)

Kök Kanseride bakteriel bir hastalıktır. bakteriel hastalıklar ve Mantar kaynaklı(tedavi edilebilir düzeyde) hastalıklar bahçe için en tehlikeli hastalıklardır, bakteriel hastalıklar toprakta uzun yıllar boyunca hayatta kalabilme becerilerine sahiptirler rüzgarla bile dağılabilirler.

14 Dönüm bahçemizde bakteriel kaynaklı hastalık çıktı ve bahçeyi sökeceğiz her hangi bir ağaç dikemiyeceğiz 5 yıl boyunca, 3 ayrı ziraat müh. getirdik ve arazi 3km çevresinde hiç bir kurulu bir bahçe olmaması ve arazinin kuru tarım yapılan bir yer olmasından dolayı fidanlarla beraber geldiğini, sertifikaların saklanmaması ve sözleşme olmadığından dolayı her hangi hukuki süreç başlatamıyoruz.

şimdi ilk işimiz Tamamen çekirdekten yetiştirme yapacağız, 6 yaşında oldukça sağlıklı fernor bahçesi bulduk başka bir ilçede, aşı kalemlerini oradan sağlayacağız.

eğer devlet desteği almayı istemiyorsanız tavsiyem damızlık için sağlıklı bir bahçe bulduğunuzda, çekirdekten dikmek.

wusiv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön